جستجو              
صفحه:   تعداد كل ركوردها : 275  تعداد ركورد در صفحه:
 دبیر ایده آزاد 
[]
دبیر سومین رویداد ملی «ایده آزاد اسباب‌بازی» معرفی شد

دبیر سومین ملی «ایده‌آزاد اسباب‌بازی» با حکمی از سوی مدیرکل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، منصوب شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، محسن حموله طی حکمی آیدین مهدی‌زاده را به عنوان دبیر سومین ملی «ایده‌آزاد اسباب‌بازی» کانون منصوب کرد.

این رویداد که در راستای شناسایی طراحان جوان و ایجاد فضای حمایتی از ایده‌پردازان ایرانی برگزار می‌شود، زمینه ارتباط و تعامل سازنده طراحان و ایده‌پردازان با تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران این حوزه را فراهم می‌کند.

حموله در این حکم بر اعتباربخشی به فعالیت‌های محققان این صنعت و ایجاد هم‌سویی و هم‌افزایی سازمان‌های دولتی و بخش خصوصی در راستای حل مسائل حوزه اسباب‌بازی و گسترش ارتباط مراکز علمی و پژوهشی با ایده‌پردازان، طراحان و مبتکران تاکید کرده است.

یادآوری می‌شود پیش ‌از این نیز فراخوان سومین رویداد ملی «ایده آزاد اسباب‌بازی» از سوی مرکز سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشرشده بود.

بر اساس این فراخوان، ایده‌پردازان و طراحان در بازه زمانی ۱۵ بهمن تا ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ فرصت دارند با مراجعه به تارنمای رویداد ملی ایده آزاد به نشانی www.ideaazad.ir و مطالعه شرایط عمومی اقدام به ثبت‌نام کنند. سومین رویداد ملی ایده آزاد اسباب‌بازی با همکاری موسسه فرهنگی هنری چهارباغ و با هدف شناسایی استعدادها و خلاقیت‌های جوانان و کمک به رشد و هدایت و نمایاندن قابلیت‌ها و ایده‌های نو در صنعت اسباب‌بازی بهار ۱۳۹۹ برگزار می‌شود.

 فراخوان 99 
[ ]
فراخوان سومین رویداد ملی ایده‌آزاد اسباب‌بازی منتشر شد

فراخوان سومین رویداد ملی ایده آزاد اسباب‌بازی از سوی اداره‌کل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شد.

به‌گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، ایده‌پردازان و طراحان به مناسبت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند ایران در بازه زمانی ۱۵ بهمن تا ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ فرصت دارند با مراجعه به تارنمای رویداد ملی ایده‌آزاد به نشانی www.ideaazad.ir و مطالعه شرایط عمومی اقدام به ثبت‌نام کنند.

بر اساس این فراخوان  شرکت کنندگان پس از ثبت‌نام روز ۲۰ اسفند در یک نشست توجیهی و پس از انتخاب آثارشان از سوی هیئت داوران اردیبهشت سال ۱۳۹۹ در دوره‌های آموزشی مرتبط با فعالیت‌های‌شان شرکت خواهند کرد و پس از راه‌یابی طرح و ایده به مرحله نهایی مورد تجلیل و تقدیر قرار خواهند گرفت.

محسن حموله مدیرکل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون درباره‌ی این رویداد توضیح داد: ایده‌های منتخب در نهایت در شورای تولید کانون، بررسی و در صورت دارا بودن شرایط، اقدام به تولید ایده‌های برگزیده خواهیم کرد.

سومین رویداد ملی ایده‌آزاد اسباب‌بازی با همکاری موسسه فرهنگی هنری چهارباغ و هدف شناسایی استعدادها و خلاقیت‌های جوانان و کمک به رشد و هدایت و نمایاندن قابلیت‌ها و ایده‌های نو در صنعت اسباب‌بازی بهار ۱۳۹۹ برگزار می‌شود.

فراخوان کامل این رویداد همچنین در سایت خبری کانون پروش فکری کودکان و نوجوانان به نشانی www.kanoonnews.ir  قابل دسترسی است.

فراخوان سومین رویداد ملی ایده آزاد اسباب بازی

 یازدید آذین 
[ ]
قدردانی کانون از تولیدکنندگان اسباب‌بازی

معاون تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از کارخانه اسباب‌بازی «شکوه فکر فردا» بازدید کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، حسین ربانی‌غریبی معاون تولید کانون پرورش فکری با همراهی غلامرضا دیزجی و غلامرضا حاجی‌آقایی، مدیران این کارخانه اسباب‌بازی، تولیدکننده محصولات با نشان‌های فکرآذین، فکرینو و توتو در صبح چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ از تمام بخش‌های این کارخانه بازدید کردند.

در این ساختمان که یکی از ساختمان‌های کارخانه «شکوه فکر فردا» در شهرک صنعتی شکوهیه بود، دو سوله بزرگ وجود داشت که یکی از آن‌ها مختص به تولید بود و در ساختمان دیگر، انبار و بخش مونتاژ اسباب‌بازی‌ها قرار داشت.

به گفته دیزجی، کارخانه اسباب‌بازی «شکوه فکر فردا» بیش از ۱۵۰ عنوان اسباب‌بازی تولید می‌کند. آن‌طور که او توضیح می‌دهد؛ همه این اسباب‌بازی‌ها هم‌زمان با هم تولید نمی‌شوند. حتی اگر تولید هم بشوند، هم‌زمان با هم مونتاژ نمی‌شوند. ممکن است قطعات اسباب‌بازی تولید شود و در انبار ذخیره شود تا زمانی که نیاز به توزیع آن وجود داشته باشد.

در بخش تولید قطعات، هفت دستگاه قرار دارد که با قالب‌های مختلفی کار می‌کنند و قطعات اسباب‌بازی تولید می‌کنند. یکی از این دستگاه‌ها در حال ساخت کاج‌های پلاستیکی بازی قدیمی و معروف «راز جنگل» بود که مورد توجه مدیران کانون پرورش فکری قرار گرفت.

به گفته دیزجی، تولید اولیه بازی «راز جنگل» در سال ۱۳۶۹ انجام شد. تمامی کارها از طراحی سازه تا قالب را خودشان انجام داده‌اند. حاجی‌آقایی تاکید می‌کند که این محصول همچنان فروش دارد. دیزجی با اشاره به این‌که نزدیک به ۱۵ قلم شطرنج تاکنون تولید کرده‌اند، گفت: ما توانسته‌ایم طراحی این محصولات را ثبت کنیم و در صادرات‌شان موفق باشیم. در کشور ژاپن استقبال از شطرنج‌های آهن‌ربایی بالا بود. آن‌ها از خریداران پروپاقرص این نوع شطرنج هستند.

به گفته مدیران «شکوه فکر فردا» آن‌ها در دوره‌ای با کانون پرورش فکری همکاری داشته‌اند و محصولات جانبی عروسک‌های «دارا و سارا» را برای کانون تولید کرده بودند.

در بخش مونتاژ، کارگران مشغول مونتاژ دو بازی فکری هستند؛ بازی «راز جنگل» و «بال بالانس تکی» یکی از مسئولان استاندارد، در کارخانه «فکر آذین» حضور دارد. او کیفیت قطعات تولید شده کارخانه را روزی سه بار چک می‌کند و تاکید می‌کند که در ۱۰، ۱۲ سال گذشته اتفاق نیفتاده است که محصولی نمره منفی بگیرد. این موضوع نشان از دقت بالای کارگران کارخانه «فکر آذین» می‌دهد.

با پایان یافتن بازدید معاون تولید کانون و همراهان از خط تولید، ربانی با اشاره به اینکه در سال رونق تولید به تولیدکنندگان سر می‌زنند تا به آن‌ها خسته نباشید بگویند، لوح و تندیس تقدیر از تولیدکننده اسباب‌بازی ایرانی را به غلامرضا دیزجی اهدا کرد.

در بخشی از متن لوح تقدیر آمده است: «سرافرازی و سربلندی هر کشور در گرو همّت بلند انسان‌هایی است که مصمّم و استوار به فتح قله‌ها می‌اندیشند. توجّه هوشمندانه شما به تربیت فرزندان سرزمین سبزمان ایران، که در چرخه تولید اسباب‌بازی متجلّی شده است را ارج می‌نهیم.»

در این بازدید محسن حموله مدیرکل مرکز سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون، حامد میرزاحسینی مدیر نظارت بر چاپ و توزیع کانون، حسن ندافی مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم و ویدا ملکی رئیس دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی هم حضور داشتند.

 کمیسیون 6 
[]
بررسی ۱۳۶ پرونده اسباب‌بازی در ششمین کمیسیون سال ۹۸

ششمین کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی در سال ۱۳۹۸ به بررسی ۱۳۶ پرونده اختصاص داشت.

به گزارش اداره‌کل  روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در این کمیسیون از میان درخواست‌ها با مجور تولید ۵۲ اسباب‌بازی موافقت شد و ۶۷ سرگرمی نیز ثبت شد هم‌چنین ۱۵ پرونده مشروط اعلام شد  و  ۲ نمونه رای لازم را دریافت نکرد.

 براساس این گزارش پرونده‌های ثبتی از نظر گروه‌بندی اسباب‌بازی‌ها ۱۱ پرونده در گروه آموزشی و کمک‌آموزشی ۲۲ مورد در گروه فکری، ۳۲ سرگرمی در گروه فرهنگی‌هنری و ۲ نمونه در گروه کمک درمانی قرار دارد.

 در همین حال پرونده‌های متقاضی مجوز تولید نیز در این کمیسیون از نظر گروه‌بندی اسباب‌بازی  ۴ سرگرمی حرکتی مهارتی، ۲۶ اسباب‌بازی فکری، ۱۵ مورد آموزشی و کمک‌آموزشی و ۷ پرونده در گروه فرهنگی‌هنری قرار دارد.

در حال حاضر اسباب‌بازی‌ها و سرگرمی‌های ارجاع شده به کمیسیون در ۶ گروه ‌حرکتی مهارتی، آموزشی و کمک‌آموزشی، فکری، فرهنگی هنری، کمک درمانی، الکترونیکی و رایانه‌ای مورد بررسی و صدور رای قرار می‌گیرد.

گفتنی است، دبیرخانه شورای نظارت با توجه به سیاست‌های حمایتی و هدایتی و به منظور معرفی ایده‌ها، طرح‌ها و تولیدات داخلی و اسباب‌بازی‌های اقدام به تهیه فهرستی از اسباب‌بازی‌های جدید برای آگاهی جامعه صنعت اسباب‌بازی کرده است که از طریق رسانه های جمعی در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

هدف از این کار، معرفی طراحان اسباب‌بازی به جامعه تولیدکنندگان است به‌گونه‌ای که سرآغاز کار جدید و افزایش تولیدات ارزنده داخلی در کشور باشد، امری که با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم افزایش ابتکارات تولیدکنندگان، استقلال اقتصادی و افزایش ثروت ملی باید بیشتر مدنظر قرار گیرد.

جهت مشاهده لیست کلیک کنید

 ریس شورا 
[]
کارکردهای اسباب‌بازی فراتر از سرگرمی و بازی است

اسباب‌بازی‌ها همان‌قدر که می‌توانند تمرین مناسبی برای زندگی، آشنایی با حرفه‌ها، بالابردن اعتماد به‌نفس و پشتکار، آگاهی و شناختن مهارت‌های کودک شوند، ‌ انتخاب اشتباه آن‌ها هم می‌تواند ضربه‌های جبران‌ناپذیری را به روح و روان کودک وارد کند، ضربه‌هایی که می‌تواند برای همیشه مسیر زندگی و آینده‌ کودک را عوض کند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، مسئول کمیته داوری پنجمین جشنواره‌ ملی اسباب‌بازی گفت: اسباب‌بازی‌ها هم می‌توانند احساس بهتر و آرامش و مسولیت‌پذیری را به کودک یادآوری کنند و هم می‌توانند منبع و منشا خشونت و رفتارهای نادرست باشند. به همین دلیل والدین باید اسباب‌بازی‌ها را چیزی بیشتر از ابزار سرگرمی و بازی کودکان خود تلقی کنند و در خرید و انتخاب آن حساسیت بالایی داشته باشند. ‌

رییس دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی خاطرنشان کرد: اسباب‌بازی‌ها یکی از ابزارهای تربیتی کودکان هستند و می‌توانند هویت‌ساز و یا محدودیت‌ساز باشند به همین دلیل نقش خانواده‌ها در انتخاب اسباب‌بازی برای فرزندان‌شان بسیار مهم و حیاتی و از حساسیت بالایی برخوردار است. مثلا استفاده از اسباب‌بازی‌هایی که خشونت را القا می‌کنند در مقابل استفاده از آن‌هایی که حس مسئولیت را به کودک یادآوری می‌کنند، یا استفاده از اسباب‌بازی‌هایی که در آن‌ها از کارت‌های عکس‌دار استفاده می‌شود، عروسک‌هایی که لباس بر تن دارند و چیزهایی از این قبیل نیازمند دقت در انتخاب هستند.

ویدا ملکی، همچنین توضیح داد که هر چند نظارت‌های زیادی بر روند تولید اسباب‌بازی‌ها از مرحله‌ طراحی، تولید و فروش انجام می‌شود؛ اما با توجه به تعدد تولیدکننده‌ها و بازار بزرگ و متنوع آن‌ها، اشتباه گریزناپذیر است و در مرحله آخر نقش والدین است که محصول را از فیلترهای فرهنگی و اجتماعی و هنجار جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنند عبور دهند و چیزی را برای بازی ساعت‌های طولانی کودک خود انتخاب کنند که علاوه بر کیفیت، رعایت استاندارهای لازم، رعایت اصول بهداشتی و اجتماعی، هویت فرهنگی کودک را هم شامل شود.

ملکی به سابقه‌ بازی و اسباب‌بازی اشاره کرده و گفت: بازی همواره در متن زندگی انسان وجود داشته است و از زمان‌های دور همیشه انسان بخشی از زندگی را بازی کرده است، برای فرار از اتفاق‌ها، برای سرگرمی و غیره به همین دلیل است که اسباب‌بازی ابزاری است برای رشد و جریان‌سازی که می‌تواند چگونگی زندگی را رقم بزند.

در دنیای کودکان نیز هر ابزاری که در اختیار آن‌ها گذاشته شود؛ تاثیرگذاری طولانی مدتی دارد. شما یک چاقو و یا یک عروسک را به کودک بدهید، بدون شک تاثیر آن را سال‌های بعد به وضوح در تربیت آن کودک مشاهده خواهیم کرد.

او تاکید دارد که اسباب‌بازی‌ها می‌توانند زندگی کردن را آسان کنند و در ابعاد مختلف، کودک را تا ساعت‌ها سرگرم نگه‌ دارند: تعامل کودک با آن‌ها، حس همذات‌پنداری، گرفتن نقش‌های مختلف در بازی، گاهی مادر، گاهی پدر، خواهر، ‌ برادر، دوست و تمرین حس‌های مختلف.

رییس دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی به رابطه متقابل اسباب‌بازی و کودک اشاره کرد و گفت: کودک همان‌قدر که به وسیله‌ بازی خود حس می‌دهد، از آن حس می‌گیرد و گاهی با آن گفت‌وگو و در عالم بچگی و رویا با او صحبت می‌کند و حرف‌های عروسک یا اسباب‌بازی خود را برای والدین نقل می‌کند؛ به همین دلیل حس حرف‌شنوی در کودک تقویت می‌شود، چون همان‌قدر که انتظار دارد عروسک «بشین، پاشو، بخواب و ...» درخواست‌های او را انجام دهد، خودش هم سعی می‌کند در دنیای واقعی به همان‌ها عمل کند.

وی افزود: کودک با استفاده از ابزارهای بازی مثل ساختن لگوِ، خانه، بازی با وسایل پزشکی، ساخت عروسک با تکه پارچه، بازی با ماشین‌ها و غیره، می‌تواند به سمت علاقه‌مندی‌ها و مهارت‌هایی که دوست دارد، برود. شما تصور کنید کودکی که می‌تواند قطعات را به هم بچسباند، از دست‌ها و ذهن خود به درستی استفاده یا با خمیرهای بازی اشکال مختلف درست و انگشت‌های دست خود را قوی کند و با تکرار این کارها چیزهایی را خلق کند، بی‌شک اعتماد به نفس و خودباوری زیادی در او شکل می‌گیرد و در زمان بزرگسالی نیز می‌تواند با تکیه به همین اتفاق‌های کوچک و موفقیت‌هایی که در ذهنش ماندگار می‌شود از پس مشکلات و مسائل بهتر بربیاید. چیزهایی که ما فکر می‌کنیم ممکن از بی‌معنا و کم اهمیت باشند و یا کودک در سنین پایین درکی از آن نداشته باشد به وضوح در نوجوانی، جوانی و بزرگ‌سالی او اثرگذار است و اسباب‌بازی‌ها این کمک بزرگ را به کودکان می‌کنند.

تاکید این دست‌اندرکار بر تاثیرهای اسباب‌بازی درحالی عنوان شده است که بخشی از این موضوع‌ها امسال در حاشیه جشنواره، محور گفت‌وگوی علمی صاحب‌نظران خواهد بود. بر این اساس در این دوره سه نشست و دو کارگاه تخصصی در پنجمین جشنواره‌ ملی اسباب‌بازی برگزار می‌شود که «آموزش و پژوهش در صنعت اسباب‌بازی»، «صنایع خلاق فرهنگی بازی‌های بوم‌ ساخت»، «آثار روان‌شناختی و تربیتی بازی و اسباب‌بازی» از آن جمله‌اند، همچنین «کارگاه آموزشی برندسازی، بازاریابی و فنون فروش موفق صنعت اسباب‌بازی» و «کارگاه آموزشی شخصیت‌سازی در بازی و اسباب‌بازی» نیز از دیگر بخش‌های جنبی این رویداد است.

پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی با شعار «تمرین زندگی» از ۷ تا ۱۳ دی در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب تهران برگزار می‌شود

 فرجو 
[]
صنعت اسباب‌بازی ایران در مسیر کارآفرینی و تولید داخلی

درحالی‌که اسباب‌بازی در تمام جهان یکی از صنعت‌های پر درآمد است، در کشور ما این صنعت به شکل جهانی و واقعی خود وجود ندارد، مساله‌ای که به گفته‌ دبیر پیشین شورای نظارت بر اسباب‌بازی به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، هر چند که محمدحسین فرجو می‌گوید: که در سال‌های اخیر گام‌هایی برای محدودیت واردات اسباب‌بازی برداشته شده و این موضوع باعث شده است تولیدکننده‌ داخلی ما به فکر تولید و طراحی و افزایش تیراژ خود بیفتد و یا اینکه آن‌هایی که در این عرصه حضور نداشتند، علاقه‌مند به این کار شده‌اند تا نیاز بازار و کودکان و نوجوانان را برطرف کنند. اما وقتی به تولیدات داخلی در مقایسه با تولیدات خارجی به ویژه چین نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم درآمد حاصل از فروش اسباب‌بازی در این کشور از درآمد حاصل از فروش نفت در کشور ما بیشتر است.

بر همین اساس درحالی به استقبال این رویداد ملی می‌رویم که فعالان این صنعت درباره‌ تاثیرات بزرگی که این صنعت می‌تواند بر تولید داخلی بگذارد، نکته‌هایی را مطرح می‌کنند که رعایت آن می‌تواند موجب رونق اقتصادی و نیز تولید داخلی شود. فرجو ادامه می‌دهد در زمینه تولید نیز ضعف‌هایی داریم برای مثال ما تولیدکننده‌ای در ایران نداریم که اسباب‌بازی‌ای تولید کرده باشد که سیستم رادیو کنترل داشته باشد. ماشین کنترلی، هواپیما، هلی‌کوپترها و یا انواع و اقسام اسباب‌بازی‌هایی که از راه دور کنترل شوند و پرواز کنند را به دلیل سازوکار پیچیده و هزینه‌بری که دارد در ایران تولید نمی‌کنند.

وی توضیح داد: یکی دیگر از علت‌هایی که تولیدکنندگان ما احتیاط می‌کنند، میزان سرمایه‌گذاری برای تولید و تیراژ پایین آن‌ها است. گاهی میزان تولید یک محصول در کشورهای اروپایی و چین حتی به اندازه‌ پیش‌تولید آن‌ها برای بررسی کیفیت هم نیست. تولیدکننده‌ ما ممکن است گاهی از یک محصول فقط ۵هزار عدد تولید کند، درصورتی‌که در کشورهای دیگر این عدد میلیونی است. در ایران هر اسباب‌بازی‌ای که قرار است تولید شود، اولین هزینه‌ آن مربوط به هزینه‌های مواد اولیه و قالب آن است که گاهی از ۲۰۰ تا ۵۰۰میلیون متغیر و این برای تولیدکننده‌ها بسیار سنگین است.

عضو کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز اسباب بازی گفت: با وجود همه‌ مشکلات و با توجه به تلاش تولیدکنندگان و طراحان، افق تولید اسباب‌بازی روبه رشد و تعالی است و امیدواریم که رشته‌ تولید اسباب‌بازی که ۱۲ سال پیش مجوز آن از وزارت علوم گرفته شد ولی کلاس‌های آن تشکیل نشده است، بالاخره آغاز به کار کند و ما بتوانیم به صورت آکادمیک و علمی بازار کاری را برای علاقه‌مندان به این حوزه و رشته فراهم و با تربیت نیروی انسانی این خلا را در این زمینه پر کنیم.

فرجو گفت که ما تقریبا در اول راه ورود به دنیای اسباب‌بازی و نیازمند تربیت نیروی انسانی در همه سطوح هستیم و باید آموزش علمی و تکنیکی ببینیم. همچنین تلاش برای پیشرفت و ترقی در آن بسیار زیاد است و این جای امیدواری دارد که بتوانیم با یک تلاش جمعی به یک جایگاه قابل قبول در این زمینه برسیم.

به گفته‌ این کارشناس حوزه‌ اسباب‌بازی در ایران در حال حاضر یک بخش‌هایی از تولید ما به تولیدات خارجی نزدیک شده به صورتی که می‌تواند صادر شود و حتی ارزآوری کند و یک بخش‌هایی هنوز در حال آزمون و خطاست که نیازمند بهتر شدن است.

فرجو افزود: نکته‌ مهم دیگر این است که با وجود بستر فضای مجازی، افرادی با داشتن یک کارگاه خانگی توانسته‌اند عروسک‌های مختلفی را با مواد و ابزار پارچه، چوب و مواد قابل بازیافت درست کنند تا هم برای خودشان کسب درآمد کنند و هم چهره‌های جدید و خلاقی در زمینه‌ اسباب‌بازی معرفی کنند.

بر همین اساس، یکی دیگر از نکته‌های مهم و ظریف این حوزه به گفته‌ فرجو، این است که صنعت اسباب‌بازی به قدری گسترده و بزرگ است که وقتی یک سرگرمی قرار است تولید شود افراد متنوع از نظر کاری در آن دخیل خواهند شد و با هر یک از اسباب‌بازی‌های جدید می‌توانیم در زمینه‌های مختلف ایجاد کارآفرینی کنیم. همین‌طور نیاز خانواده‌ها و کودکان و نوجوانان به وسایل بازی با کیفیت مناسب و قیمت مناسب، ‌ باعث می‌شود که افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند برای قرار گرفتن در بازار رقابتی تلاش بیشتری کنند.

یادآوری می‌شود جشنواره اسباب‌بازی از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود. انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی، شورای نظارت بر اسباب‌بازی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در برگزاری این رویداد مشارکت دارند.

پنجمین جشنواره‌ ملی اسباب‌بازی کانون ۷ تا ۱۳ دی‌ ۱۳۹۸ با شعار «تمرین زندگی» در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون واقع در خیابان حجاب تهران برگزار می‌شود

 درستکار 
[]
رونق صنعت اسباب‌بازی نیازمند درک بالای سطوح مدیریتی است

اسباب‌بازی‌ در درون خود باعث ترویج اخلاق و فرهنگ شهروندی و جمعی می‌شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، علی درستکار داور پنجمین جشنواره‌ ملی اسباب‌بازی معتقد است: بسته به نوع طراحی و حتی زمان طراحی و متناسب با نیاز جامعه اسباب‌بازی می‌تواند بر روند تربیتی و آموزشی کودکان و در نتیجه، آموزش‌پذیری آن‌ها در بزرگسالی تاثیر بسیاری داشته باشد.

وی در تحلیل اسباب‌بازی به عنوان نوعی رسانه‌ فرهنگی و ابزار تاثیرگذار بر روند تربیت تصریح کرد: برای هر کسی که در فضای فرهنگی و رفتارسازی فرهنگی فعالیت و یا مطالعه داشته باشد، روشن است که اسباب‌بازی‌ها در ساخت تفکر و نگاه کودک و به دنبال آن در ساخت و شکل‌گیری رفتار و کردار او موثر هستند و نقش پررنگی در تعامل با دیگران و خود کودکان دارند.

او افزود: توجه به مسائل فنی و جزیی ساخت اسباب‌بازی از سوی طراحان و سازندگان آن، مهم‌ترین نکته‌ای است که به زعم این فعال فرهنگی، می‌تواند اسباب‌بازی را در رساندن پیام نهفته به مخاطب در کنار کیفیت و سلامت یاری کند.

درستکار در حاشیه‌ این رویداد ملی با اشاره به نقش اقتصادی اسباب‌بازی‌ها بر رونق تولید ملی تاکید کرد: سال‌هاست که اسباب‌بازی به یکی از منابع مهم درآمد کشورها تبدیل شده است. و با توجه به میزان عرضه و تقاضا توانسته است جای خود را در چرخه‌ اقتصادی کشورها و همچنین واردات و صادرات آن‌ها پیدا کند؛ اما این‌که در کشور ما این صنعت به این جایگاه رسیده یا خیر در حال حاضر جواب آن خیر است؛ چرا که سهم اندکی در درآمدزایی کشور ما دارد.

علی درستکار تاکید کرد، زمینه‌ بزرگ‌تر شدن صنعت اسباب‌بازی ایران فراهم است؛ به‌ویژه که فعالان صنعت اسباب‌بازی در کشور ما کم نیستند، اما بازار اسباب‌بازی در ایران بازاری است که از یک خلا بزرگ رنج می‌برد و ضروری است تا اسباب‌بازی در میان خانواده و به خانه‌های کودکان راه پیدا کند.

داور پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی با اشاره به این که درخواست توسعه‌ بازار به مرحله‌ اجرا نرسیده است و همچنان نیاز به ایجاد تنوع در محصول به شدت احساس می‌شود، گفت: در صورتی‌که مدیران فرهنگی و اقتصادی بیش از این با فعالان اسباب‌بازی (طراحان، سازندگان، فروشندگان و تولیدکنندگان) همراهی کنند، به یقین این بازار رونق بیشتری در داخل و خارج خواهد یافت و به سهم خود در تامین ثروت کشور از مبدا ارزی دست خواهد یافت.

وی افزود: بسیار مهم است که این موضوع مورد توجه خاص مسئولان قرار بگیرد و با ارائه‌ تسهیلات و راهکارها، فعالان این صنعت را همراهی کنند تا نتیجه‌ای که مورد نیاز بازار و نیاز خانواده‌هاست، تامین شود.

او با بیان بخشی از محدودیت‌های فرسایشی در این صنعت گفت: ظرفیت‌های صنعت اسباب‌بازی این قدرت را دارد که با توجه بیشتر، تبدیل به یکی از چرخه‌های درآمدزایی برای داخل و همچنین ارزآوری و گردش مالی در خارج از کشور شود و از گذر بازار اسباب‌بازی، بهره اقتصادی بیشتری ببریم که برای رسیدن به این نقطه باید از محدودیت‌های موجود کاست.

به عقیده‌ درستکار، جا دارد که بهره‌ اجتماعی ما از این حوزه بیش از این‌ها باشد؛ چراکه جوانان خوش‌فکر و فعال می‌توانند در کنار پیش‌کسوتان خالق، اتفاقات بزرگی را در این عرصه رقم بزنند.

وی با بیان شعار محوری پنجمین جشنواره‌ ملی اسباب‌بازی و تاکید بر ساخت آینده از طریق «تمرین زندگی»، تحقق آن را وابسته به عوامل و شرایط مختلفی دانست و گفت: این‌طور نیست که فقط کودکان در تحقق این شعار دخیل باشند، توجه کودک به اسباب‌بازی و ابزار بازی و روی آوردن به آن موضوعی است که باید در تربیت درون خانه‌ای اتفاق بیفتد وتقویت توجه کودک باید از طریق والدین انجام شود.

عضو کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز شورای نظارت بر اسباب‌بازی درباره نقش والدین در علاقه‌مندکردن کودکان به اسباب‌بازی گفت: والدین و مربیان باید این همت را داشته باشند که این نیاز در مسیر درست قرار گرفته و در مسیر زندگی کودک همیشه باقی بماند. از آن‌جایی که اسباب‌بازی در سنین مختلف برای کودک و یا حتی فرد موضوعیت دارد، می‌تواند تبدیل به یک ابزار برای آینده‌سازی و رفتارسازی کودک شود و به دنبال آن راهنمایی کودک به سمت علاقه‌مندی‌ها انجام پذیرد.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی را با شعار «تمرین زندگی» از ۷ تا ۱۳ دی سال‌ ۱۳۹۸ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست ‌جمهوری، انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی و شورای نظارت بر اسباب‌بازی برگزار می‌کند

 نشست دوم 5 
[ ]

 

برگزاری دومین نشست هم‌اندیشی پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی

دومین نشست هم‌اندیشی پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی صبح روز چهارشنبه ۲۰ آذر در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون صبح روز چهارشنبه ۲۰ آذر میزبان برگزاری دومین نشست هم‌اندیشی پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی بود که با حضور دبیر جشنواره و فعالان عرصه تولید اسباب‌بازی برگزار شد.

در این نشست دبیر پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی گفت: بازی، زبان مشترک تمام کودکان دنیاست و اسباب‌بازی ابزار آن است. بچه‌ها با بازی می‌آموزند، رشد می‌کنند و به دنیای تجربه‌های سازنده وارد می‌شوند.

وی ادامه داد: پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی بر آن است تا با همراهی تولیدکنندگان، کارآفرینان و کسانی که سودای آبادانی و رونق اقتصاد فرهنگ را درسر می‌پرورانند، کاستی‌ها و موانع موجود بر سر راه توسعه و گسترش صنعت اسباب‌بازی را شناسایی کند و با همراهی و هم‌اندیشی صاحب‌نظران و اصحاب اندیشه و جلب سیاست‌گذاری‌های حمایت‌گرایانه دولتی، راه پرپیچ و خم و دشوار این صنعت را اندکی هموارتر کند.

محسن حموله در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: انتظار می‌رود دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط با صنعت اسباب‌بازی برای اجرایی‌شدن برنامه‌ها و غنای آن و ارائه راه‌کارهای مناسب برای بهبود وضعیت تولید، رشد و توسعه آن بکوشند تا به چشم‌اندازهای توسعه متوازن دست یابند.

دبیر پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی با اشاره به کانون پرورش فکری به عنوان یکی از متولیان پرورش قابلیت‌های فرهنگی، هنری و باروری خلاقیت کودکان، افزود: کانون بر آن است تا بستر مناسبی برای بروز ایده‌های نو و پشتیبانی از هنرمندان و صاحب‌نظران حوزه اسباب‌بازی را فراهم آورد تا طرحی نو در افکند و در حوزه اسباب‌بازی شاهد ارائه طرح‌ها، ایده‌های نو و محصولات مناسب و در خور کودکان‌مان باشیم.

او افزود: ما برآنیم تا با حمایت از ایده‌پردازان و طراحان اسباب‌بازی و عروسک‌های ایرانی و توجه به فعالیت‌های محققان و پژوهش‌گران به گسترش ارتباط با مراکز علمی و دانشگاهی پرداخته و با هم‌افزایی و همکاری با سازمان‌های دولتی و بخش خصوصی مرتبط با اسباب‌بازی به شناخت مسائل و مشکلات این حوزه و بهبود نسبی آن کمک کنیم. در همین راستا بخش‌های متنوعی برای پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی از سوی خود دست‌اندرکاران این صنعت برنامه‌ریزی و اجرا خواهد شد.

وی اظهار کرد: کانون از جشنواره چهارم هدف، مسیر و برنامه‌ریزی جشنواره ملی اسباب‌بازی را با هم‌فکری اهالی این صنعت انجام داده است چون اعتقاد داریم این باعث هم‌افزایی بخش دولتی با بخش خصوصی که متولی صنعت اسباب‌بازی است و بیشتر از ما دغدغه دارد، طراحی شده است.

حموله در پایان سخنان خود درباره برنامه‌های طراحی شده، گفت: نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت اسباب‌بازی ایرانی، نمایشگاه ترویجی بازی و اسباب‌بازی، انتخاب طرح‌ها و اسباب‌بازی‌های برتر، بخش علمی شامل برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌ها، برپایی بازار اسباب‌بازی، برپایی نمایشگاه آثار عروسک‌سازان ایرانی (در این دوره نمایش آثار عروسک‌سازان ایرانی مورد توجه ویژه قرار گرفته و بخش‌هایی از فضاهای نمایشگاهی به این موضوع اختصاص دارد)، شادپیمایی اسباب‌بازی‌ها و عروسک‌ها، رونمایی از کتاب‌های حوزه اسباب‌بازی، رونمایی از اسباب‌بازی‌های جدید ایرانی، تقدیر از فعالان و پیشکسوتان حوزه اسباب‌بازی، اجرای نمایش محیطی با موضوع بازی و اسباب‌بازی، توجه به مناطق محروم و اجرای تماشاخانه و بازی‌خانه سیار در استان سیستان و بلوچستان همزمان با ایام جشنواره ملی اسباب‌بازی از برنامه‌های مدنظر است.

در این بخش از نشست نماهنگی درباره‌ی روند برگزاری پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی پخش شد.

سپس محسن رجبی به عنوان دبیر کمیته نمایشگاه تخصصی جشنواره درباره تأثیر اقتصادی جشنواره و نمایشگاه در حوزه اسباب‌بازی گفت: جشنواره چهارم نتایج خوبی به همراه داشت و تمام بخش‌های صنعت و بازار اسباب‌بازی منتظر برگزاری جشنواره هستند و این رویداد توانسته بر روند تولید اسباب‌بازی تأثیرگذار باشد.

وی افزود: امسال تولیدکنندگان اسباب‌بازی جشنواره را جدی‌تر گرفته‌اند و جشنواره بر اقتصاد صنعت اسباب‌بازی تأثیر مثبتی داشته است.

رجبی درباره بخش‌های نمایشگاه تخصصی اسباب‌بازی در پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی اظهار کرد: علاوه بر دست‌اندرکاران حوزه اسباب‌بازی در نمایشگاه، فعالان حوزه عروسک و همچنین بازار اسباب‌بازی را داریم.

وی یادآور شد: ما نسبت به دوره گذشته با افزایش ۱۰۰ درصدی حضور تولیدکنندگان مواجه هستیم. ۱۶۰ تولیدکننده با ۲ هزار محصول در جشنواره پنجم حضور دارند.

در ادامه، نماهنگی دیگر از جشنواره پنجم‌ پخش شد.

سپس لیلا بابایی مسئول اجرایی جشنواره اسباب‌بازی درباره کمیته علمی جشنواره ملی اسباب‌بازی توضیح داد: نتایج نظرسنجی‌های دوره گذشته نشان می‌دهد بخش علمی جشنواره بسیار پرمخاطب است. در این دوره با هدف رشد دانش و آگاهی فعالان عرصه اسباب‌بازی، هم‌زمان با روزهای برگزاری جشنواره کارگاه‌ها و نشست‌هایی تدارک دیده شده است.

وی ادامه داد: برگزاری سه نشست تخصصی «آموزش و پژوهش در صنعت اسباب‌بازی»، «صنایع خلاق فرهنگی و بوم‌ساخت ایرانی» و «بررسی آثار روانشناختی بازی و اسباب‌بازی» قطعی شده و دو کارگاه «با محوریت برندسازی اسباب‌بازی» و «شخصیت‌سازی در بازی و اسباب‌بازی» نیز در پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی برگزار می‌شود.

در این بخش از نشست، نظرهای تعدادی از حاضران و دست‌اندرکاران اسباب‌بازی از جمله «ثبت روز اسباب‌بازی» مطرح شد.

سپس عرفان افشار به عنوان مسئول اجرایی نمایشگاه ترویجی بازی و اسباب‌بازی، توضیح داد: تمرکز ما در بخش ترویجی حضور گروه‌هایی است که بتوانند فعالیت‌های آموزشی نیز ارائه دهند. امسال ارائه خدمات گروه‌ها با افزایش وسعت غرفه‌ها در غرفه‌های گروه‌ها انجام می‌شود.

وی افزود: در نمایشگاه امسال، صبح‌ها بازدید مدارس، مهدها و مراکز فرهنگی و هنری را مدنظر داریم. بعدازظهرها برنامه برای عموم‌ مردم است.

در بخش دیگری از این نشست احسان عسگری نماینده صدا و سیما نیز درباره حمایت این سازمان از پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی توضیح داد: شبکه کودک در حوزه اسباب‌بازی فعالیت می‌کند و ما سال گذشته طی برنامه‌ای به موضوع ساخت عروسک در منزل پرداختیم. در فصل جدید تلاش در راستای خودکفایی خانواده است که یکی از موضوع‌ها همین اسباب‌بازی است.

وی ادامه داد: می‌توانیم در شبکه کودک از تولیدکننده‌های اسباب‌بازی در قاعده‌ای غیر قاعده بازرگانی سازمان، حمایت کنیم. همچنین می‌توانیم از معرفی پدیدآورندگان نیز با ساخت یک برنامه حمایت کنیم.

یکی از موضوع‌های مطرح شده در این نشست، بحث مناسب‌سازی نمایشگاه جشنواره ملی اسباب‌بازی برای کودکان معلول و همچنین توجه به ساخت اسباب‌بازی ویژه کودکان معلول و همچنین ساخت اسباب‌بازی‌هایی برای کودکان در جهت آشنایی با معلولیت و معلولان مطرح شد.

بخش دیگری از نشست، اختصاص به سخنان آیدین مهدی‌زاده اختصاص داشت که گفت: ما در کمیته طرح و برنامه‌های جنبی نمایشگاه، مراسمی را در روز ۹ دی داریم که تجلیل از پیشکسوتان و رونمایی از چند اسباب‌بازی جدید است. کتاب جشنواره در حال تدوین است که بخش عمده آن را به صورت مجازی منتشر می‌کنیم. همچنین بخش «کافه‌بازی» برای خانواده‌ها به منظور استراحت و بازی‌آزمایی اسباب‌بازی‌های جدید، در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: دو نشست گردهمایی فعالان بازی‌های رومیزی و نشست ویژه طراحان و تولیدکنندگان عروسک را برگزار می‌کنیم.

ویدا ملکی مسئول کمیته بخش رقابتی جشنواره و رییس دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی نیز دیگر سخنران این نشست بود. وی اظهار کرد: شورای نظارت بر اسباب‌بازی تنها متولی نظارت بر اسباب‌بازی در کشور است. از فعالان حوزه اسباب‌بازی دعوت می‌کنم تا محصولات خود را قبل از عرضه در بازار به شورای نظارت بر اسباب‌بازی ارائه دهند زیرا اسباب‌بازی هم حساسیت‌های خاص خود را دارد.

وی یادآور شد: آمار ما در خصوص تولید اسباب‌بازی‌های کمک دهنده برای کودکان معلول بسیار پایین است و ما از حضور فعالان این عرصه استقبال می‌کنیم.

ملکی با اشاره به بررسی ۹۱۵ اسباب‌بازی و انجام ارزیابی در دو مرحله، گفت: از میان این تعداد آثار، ۲۷۳ اثر انتخاب و مورد ارزیابی نهایی قرار گرفت. امسال هیأت داوران‌ متشکل از شش نفر افراد متخصص بود که ساده از کنار ارزیابی‌ محصولات عبور نکردند. در پایان هیأت داوران به ۴۲ اثر برگزیده رسیدند.

سپس نیلوفر جلیلوند طراح عروسک‌های ایرانی توضیح‌هایی در خصوص نگاه ویژه‌ای که به بخش عروسک در نمایشگاه پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی شده است، ارائه شد که با حضور ۶۰ تولیدکننده عروسک، بخش فروش، آموزش و بازی با عروسک‌ها همراه است.

همچنین اعلام شد که در جشنواره امسال بخش درمانگاه و بیمارستان عروسک‌ها به منظور آموزش ترمیم عروسک‌ها در نظر گرفته شده است.

در پایان پوستر اصلی پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی و پوستر بخش نمایشگاه ترویجی رونمایی شد

 

 داوری 
[]
اسامی داوران پنجمین جشنواره ملی اسباب بازی اعلام شد

اسامی داوران بخش رقابتی پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اعلام شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، «غلامرضادیزجی» تولید کننده اسباب‌بازی و رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی، «آزاده ‌بیات» پژوهشگر، مدرس و طراح اسباب‌بازی، «حسن ‌سیرانی» داور چهارمین دوره جشنواره ملی اسباب‌بازی و مؤسس و مدیرعامل شرکت فعال در زمینه اسباب‌بازی، «علی درستکار» عضو کمیسیون ثبت طرح و مجوز اسباب‌بازی، «منیژه ‌فکری» بازی درمانگر و مدرس دانشگاه و «الهه‌رضایی» مجری و گوینده برنامه‌های کودک سیما به عنوان داوران بخش رقابتی پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی انتخاب شدند.

بنابر اعلام دبیرخانه جشنواره، آثار در دو بخش ثبت طرح و مجوز تولید، داوری خواهند شد.

بر همین اساس، ۲۷۶ اثر برای کسب مجوز تولید و ۵۱۱ طرح دربازه زمانی ابتدای سال ۹۷ تا آذر سال ۹۸ در شورای نظارت بر اسباب‌بازی ثبت شده و تعداد ۱۲۸ اثر با اعلام فراخوان جشنواره ثبت‌نام کرده‌اند.

پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی با شعار «تمرین زندگی» از ۷ تا ۱۳ دی ۱۳۹۸ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب تهران برگزار می‌شود.

 داوران5 
[]
اسامی هیأت انتخاب جشنواره اسباب‌بازی کانون اعلام شد

اسامی هیأت انتخاب آثار پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اعلام شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، شادی عظیمی مدرس دانشگاه، سردبیر فصل‌نامه هنر و طراحی «چهار باغ»، فرزانه بابائی طراح و شخصیت‌پرداز، طراح و سازنده عروسک‌های انیمیشن و صنعتی و مؤلف کتاب‌های هنر و خلاقیت برای کودکان و نوجوانان و صمد خطیبی طراح بازی‌های جمعی و برگزار کننده رویدادهای بازی‌محور و مؤسس کارگاه اندیشه‌بان با موضوع ایده‌پردازی در حیطه موضوع‌های فرهنگی‌ اجتماعی و مدیر گروه «باهمزی»، اعضای هیأت انتخاب آثار پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی هستند.
همچنین آیدین مهدی‌زاده مدرس دانشگاه‌های علم و صنعت و شهید رجائی، مدیر مسئول و صاحب امتیاز فصل‌نامه تخصصی هنر به عنوان ناظر هیأت انتخاب و هیأت داوری این جشنواره تعیین شد.
بر اساس اعلام دبیرخانه جشنواره، دربازه زمانی ابتدای سال ۹۷ تا آذر سال ۹۸، ۲۷۶ اثر در بخش مجوز تولید و ۵۱۱ طرح در بخش ثبت طرح و با اعلام فراخوان دریافت آثار از ابتدای آبان، ۱۲۸ اثر در شش گروه حرکتی مهارتی، فرهنگی هنری، آموزشی، فکری، کمک‌درمانی و الکترونیکی در کمیته داوری جشنواره ثبت نام کرده‌اند. آثار راه‌یافته به مرحله بعد، از سوی هیات داوران بررسی و داوری خواهد شد.
پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی کانون پرورش فکری ۷ تا ۱۳ دی سال ۱۳۹۸ با شعار «تمرین زندگی» در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون واقع در خیابان حجاب تهران برگزار می‌شود.

صفحه:   تعداد كل ركوردها : 275  تعداد ركورد در صفحه:
صفحه اصلي ارتباط با ما در باره ما نقشه سايت