جستجو              
صفحه:   تعداد كل ركوردها : 201  تعداد ركورد در صفحه:
 پوستر دانش آموز 
[ ]

 صادقی بحران 
[ ]

مصاحبه با جناب آقای دکتر احمد صادقی رئیس ستاد

مدیریت بحران شهر تهران

 

 

 

 

   جناب آقای صادقی نمایشگاه تخصصی امسال در مقایسه با سال‌های

گذشته را چگونه دیدید؟

چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی که با شعار تمرین زندگی که با مسئولیت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و همکاری وزارت آموزش و پرورش و ستاد فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی ریاست جمهوری و انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی برگزار شد ارزشمند و قابل تقدیر بود، بازی و اسباب‌بازی با زندگی خانواده‌ها عجین شده است و با ورود اسباب‌بازی هوشمند نه تنها از ارزش و جایگاه اسباب‌بازی کم نشده است، بلکه اسباب‌بازی جایگاه بهتری هم پیدا کرده است.

شعارزیبا و مناسب تمرین زندگی که برای جشنواره انتخاب شده بود گویای این مطلب است که اسباب‌بازی و بازی‌ها نقش سازنده‌ای در زندگی کودکان و نوجوانان و حتی بزرگ‌ترها دارند و این نکته بیانگر اهمیت بازی و اسباب‌بازی است.

ما در کشوری زندگی می‌کنیم که مخاطرات زیادی در اطراف زندگی ما وجود دارد. مخاطرات طبیعی مانند: زلزله، طوفان، گردباد، آتشفشان. خطرات غیر طبیعی انسان‌ساز مانند: حوادث و ترافیک، آتش‌سوزی‌هایی که عامل انسانی دارد. ما 52 نوع مخاطره و حادثه را در ستاد مدیریت بحران شهر تهران شناسایی کردیم که این‌ها با زندگی روزمره شهروندان در ارتباط هستند و به دلیل آنکه سن کودکی و نوجوانی سن آسیب‌پذیر است، این آسیب‌ها و خطرات می‌تواند در زندگی آینده نوجوانان تاثیر نامطلوب بگذارد و آسیب‌های جبران‌ناپذیری داشته باشد.

به نظر من حوزه اسباب‌بازی ظرفیت بسیار بزرگی دارد که با هدف کاهش اثرات ناشی از حوادث  می‌تواند به ما کمک کند. ما از طراحان و سرمایه‌گذاران دعوت می‌کنیم تا کمک کنند اسباب‌بازی‌هایی را طراحی و تولید کنند و به بازار عرضه کنند تا بتوانند زندگی در شرایط دشوار و زندگی در مخاطرات را به بچه‌ها بیاموزد و تمرین کند.

  

    به عنوان رئیس مدیریت بحران تهران و جانشین شهردار تهران چه‌قدر جای اسباب‌بازی را در حیطه شغلی‌تان خالی می‌بینید؟

ما باید بر روی هدف کاهش اثرات ناشی از حوادث کار کنیم و به بچه‌ها آموزش دهیم . بچه‌ها یادگیری‌شان بالاست و قطعا با اسباب‌بازی یادگیری‌شان شتاب پیدا می‌کند.

کشوری که با مخاطرات بسیاری مواجه هست باید تلاش کند تا با طراحی اسباب‌بازی روش مقابله با مخاطرات را به کودکان یاد دهد و اینکه چگونه با خطرات مقابله کنند و جان‌شان را نجات دهند و اگر اتفاقی افتاد هر چه سریع‌ترتاب‌آوری‌شان را بالا ببرند.         

 اتاق بازی 
[]

اتاق بازی؛ یار چهارم برنامه درسی

 

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش ایرنا، معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش قرار است بهمن ماه سال جاری رویکرد جدیدی را به طور آزمایشی در برخی مدارس دنبال کرده و اتاق بازی را همراه برنامه درسی کند.
این اتاق با همراهی معلمان و مربیان تلاش خواهد کرد تا با استفاده از وسایل مختلف بازی، مهارت های زندگی و درسی را به دانش آموزان آموخته و در حقیقت یار و همراه کتاب های درسی باشد.
معاونت ابتدایی وزارت آموزش و پرورش بنا دارد در اولین گام یک هزار مدرسه که البته داوطلب اجرای طرح بازی و یادگیری هستند را در اجرای این طرح مشارکت داده و فضایی مهیا کند تا شیرینی و لذت آموختن در وجود دانش آموزان نهادینه شده و به نحوی دلبسته مدرسه شوند که حتی پس از ساعات آموزشی نیز مشتاق ماندن در فضای آموزشی باشند.
این طرح که اولین دوره اجرای خود را در بهمن ماه تجربه خواهد کرد، سوالات و ابهاماتی را برای والدین و متولیان آموزشی به دنبال داشته از این رو معاونت آموزش ابتدایی جلسه هم اندیشی ترتیب داد تا دغدغه ها و نگرانی های آنها شنیده شده و از نظراتشان برای اجرای هر چه بهتر طرح بازی و یادگیری استفاده شود.
در این هم اندیشی که در مدرسه محدثه واقع در منطقه 14 تهران برگزار شد، به صورت نمادین اتاق بازی برای دانش آموزان و نوآموزان در نظر گرفته شده بود و بچه ها در کنار بزرگترها به بازی و فعالیت های سرگرم کننده پرداختند و تعدادی از معلمان، مربیان، کارشناسان و تولید کنندگان اسباب بازی نیز دغدغه های خود را با مسئولان نظام آموزشی در میان گذاشتند.
«نغمه گو» روانشناس در این جلسه نظر خود را درباره طرح بازی و یادگیری اینگونه بیان کرد که از شنیدن این اتفاق در آموزش و پرورش شگفت زده هستم چرا که بعد از سال ها، جرقه ای برای پرداختن به بازی در کنار برنامه درسی زده شده است.
وی اظهار داشت : از کسانی که عمر خود را در این زمینه گذاشتند و به بازی در بین بچه ها بها داده اند درخواست دارم تجربیات خود را برای اجرای مناسب این طرح به اشتراک بگذارند تا مفاهیم آموزشی با بهره گیری از بازی و اسباب بازی به یک فعالیت لذت بخش برای بچه ها تبدیل شود البته در این میان نقش معلمان و مربیان را نباید نادیده گرفته شود.
این روانشناس یادآور شد:من احساس خطر می کنم از اینکه اجرای طرح بازی و یادگیری دست افرادی بیافتد که در مدارس بخواهند به دنبال خودنمایی باشند زیرا متوایان آموزشی باید بازی را باور داشته باشند تا بتوان نتیجه مثبت را برای بچه ها احصا کرد.
نغمه گو با تاکید بر اینکه تنها راه آموزش، زبان کودکی است، بیان داشت : نگران این هستم که اگر طرح بازی در مدرسه به درستی به اجرا در نیاید، آسیب زا شود.
عامری یکی از معلمان پایه اول دبستان نیز گفت: برخی از معلمان چند سال قبل با تغییر کتاب های درسی که با حجم زیاد منابع آموزشی مواجه شدند، تصمیم به طراحی بازی هایی گرفتند تا بچه ها به یادگیری تمایل بیشتری نشان دهند و اکنون نیز از طرح بازی و یادگیری استقبال می کنیم.
وی از متولیان تالیف کتاب های درسی خواست تا با آغاز تغییر مرحله دیگری از کتب درسی، بازی های مناسب برای بچه ها طراحی شود و در کنار آن، نحوه اجرای بازی ها نیز به معلمان آموزش داده شود تا نتیجه بهتری به دست آید.
معلم دیگری از ناحیه یک شهر ری نیز در این جلسه هم اندیشی اظهار داشت: افکار چندین ساله خودم را امروز شاهد هستم زیرا سال های زیادی در شهرستان های مختلف و پایه های تحصیلی کار کرده ام و در تمام این سالها مقید به کتاب درسی نبوده ام بلکه همواره بازی و هنر را با منابع آموزشی تلفیق کردم.
وی یادآورشد: اکنون که وزارت آموزش و پرورش بر آن شده تا از طریق بازی و ایجاد فضای با نشاط عرصه یاددهی و یادگیری بهتر را برای بچه ها مهیا کند من نیز تمایل دارم تا طرح های مختلف و تجربه هایی که در سال ها فعالیت کسب کرده ام را ارائه دهم تا از آنها تولیدات مناسبی برای استفاده در مدارس ساخته شود.
مدیر دبستان یکی از مدارس ناحیه یک شهرری نیز گفت: اکنون به درستی چارچوب بازی و پایه های تحصیلی که قرار است طرح بازی و یادگیری به اجرا درآید مشخص نیست و مساله دیگر اینکه از سوی متولیان امر تشریح نشده که پشتوانه مالی طرح از کجا تامین خواهد شد.
اولیا یکی از دانش آموزان نیز گفت: اگر قرار است در قالب این طرح بچه ها اسباب بازی های خود را به مدرسه ببرند باید به گونه ای باشد که بچه های کم بضاعت سرخورده نشوند و تمامی کودکان از مزایای وجود اسباب بازی در مدارس بهره مند شوند.
یک استاد دانشگاه نیز از فاصله میان مراکز آموزش عالی با آموزش و پرورش گله کرد و گفت: دانشگاهیان تجربیات و تحقیقات زیادی دارند که به دلیل ارتباط محدود با دستگاه تعلیم و تربیت ، امکان استفاده از دستاوردهای آنها در مدارس وجود ندارد.
وی یادآورشد: برای اجرای طرح بازی و یادگیری در آموزش و پرورش زیر ساخت ها مهیا نیست و راه طولانی در پیش است حتی آمادگی اجرای آزمایشی آن هم وجود ندارد.
مدیر دبستانی در منطقه آموزشی 14 تهران نیز با اعلام اینکه طرح بازی و یادگیری خوب است و ما تلاش می کنیم که به درستی در مدارس به اجرا درآید، بیان داشت: چند سالی است که در زنگ ورزش از فضای آزمایشگاه و نمازخانه با وسایلی که تهیه کرده ایم بچه ها را به بازی تشویق می کنیم اما تراکم کلاس های ما این امکان را ندارند و البته در کنار آن هنوز برخی معلمان دیدگاه سنتی درباره نحوه آموزش داشته و معتقدند باید به دانش آموزان مشق شب ارائه شود و بازی خارج از مدرسه انجام شود.
مسئول یک موسسه پیش دبستانی نیز گفت: با مقوله بازی موافق هستم اما به دلیل وجود اشیا تیز فعالیت ها در مدارس محدود است و نیاز به امکاناتی برای حفظ امنیت و تنوع بخشیدن به بازی بچه ها داریم و البته در کنار آن، تمامی بازی ها نباید محدود به بازی های فکری شود بلکه بچه ها نیاز به بازی های حرکتی هم دارند.
وی ادامه داد: ما صرف نظر از طرح بازی و یادگیری که قرار است توسط وزارت آموزش و پرورش اجرا شود اکنون به صورت آزمایشی این طرح را در مدرسه انجام می دهیم و محوطه ای برای بازی و داستان نویسی دانش آموزان در نظر گرفته شده که بازخورد آن از سوی بچه ها و والدین بسیار خوب بوده است.
مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور فرهنگی نیز پس از پایان نظرات و پیشنهادات معلمان، مربیان و کارشناسان درباره طرح بازی و یادگیری توضیح داد: این طرح در یک هزار مدرسه که قابلیت و امکانات لازم را دارند، اجرایی خواهد شد و مقرر است فضای مجزایی در مدرسه در نظر گرفته شود و این بسته به ابتکار مدیر است تا بتواند از فرصت بازی برای آموزش دانش آموزان بهره برداری کند.
مهدی علی اکبر زاده تصریح کرد: این طرح دستورالعمل پذیر نیست و خلاقیت مدیر مدرسه حرف اول را می زند و در لابلای اجرای طرح، والدین و دانش آموزان با اسباب بازی هایی آشنا می شوند که شاید تاکنون از آن اطلاع نداشته اند.
دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی نیز در ادامه گفت: کانون پرورش فکری همت خود را در کنار طرح بازی و یادگیری به کار خواهد گرفت و این شورا نیز طرح هایی که معلمان و مربیان و حتی دانش آموزان ارائه دهند را بررسی و ثبت می کند.
محسن حموله اظهار داشت: تمامی اسباب بازی هایی که با موضوعات مختلف دسته بندی می شوند در اتاق های بازی مدارس ارائه می شود تا دانش آموزان استفاده کنند.
مدیرکل دفتر پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش نیز تربیت را بستر سازی برای شکوفایی استعدادها دانست و گفت: در دنیای کودکی، بازی ابزار مهمی برای کودکان محسوب می شود و اگر بازی را از آنها بگیریم در حقیقت از زندگی محرومشان کرده ایم.
رخساره فضلی تصریح کرد: هدف از اجرای طرح بازی و یادگیری در مدارس ، ورود اسباب بازی به مدارس نیست بلکه هدف ایجاد بستری است تا شخصت و هویت بچه ها با ابزارهایی که در اختیار آنها می گذاریم، شکل بگیرد و در مواقعی شاید نیاز باشد تا بزرگترها کمتر دخالت کرده و نحوه بازی را به بچه ها واگذار کنند.
وی با طرح این سوال که آیا تمامی اسباب بازی ها برای استفاده کودکان مناسب است، بیان داشت: باید در راستای اهداف سند تحول بنیادین، تولیدات طراحان و تولید کنندگان جهت‌دار شود و یک چرخش مناسب در این زمینه فراهم کنیم.
مدیر کل دفتر پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش یادآورشد: اجرای این طرح شاید با مقاومت برخی معلمان مواجه شود که البته من به آنها حق می دهم که در برابر برنامه های تحولی مقاومت کنند و مساله خانواده ها هستند که باید در کنار مسئولان و کارشناسان رسالت طرح ها را دریابند و برای تحقق این ایده ها با نظام تربیتی کشور همراه شوند.

* به نظام آپارتاید شاگرد اولی در بازی و فرایند یادگیری خاتمه می دهیم
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش نیز پس از شنیدن نقطه نظرات مختلف درباره طرح بازی و یادگیری گفت: یکی از دغدغه هایی که اشاره کردید، شتاب زده عمل نکردن این طرح است که نکته درستی است به همین خاطر در گام اول در 10 استان ، مدارس داوطلب مشارکت خواهند کرد.
رضوان حکیم زاده با بیان اینکه در اجرای این طرح به دنبال یک کار تبلیغی نیستیم، اظهار داشت: اکنون بسیاری از معلمان و مربیان قبل از این اعلام عمومی شود با خلاقیت خود در مدارس کشور همین طرح را پی گیری می کنند و می توانند ما را در ادامه راه کمک کنند.
وی با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش به دنبال انحصاری کردن طرح بازی و یادگیری نیست و از تمامی ایده های جدید استقبال می کند، یادآورشد: یکی از والدین به این مساله اشاره کردند که طرح به گونه ای اجرا شود تا بچه های کم بضاعت آسیب نبینند که باید گفت هدف طرح بردن اسباب بازی توسط بچه ها به مدرسه نیست زیرا در این صورت با ورود اسباب بازی های فاخر به مدارس رقابتی جدید و چشم و هم چشمی شکل می گیرد که به هیچ وجه هدف طرح را محقق نمی سازد.
معاون وزیر آموزش و پرورش درباره ارتباط دانشگاه و مدرسه نیز تصریح کرد: پژوهش مفصل تطبیقی در معاونت ابتدایی درباره طرح بازی و یادگیری انجام شده و به دلیل اینکه امروزه انبوهی از مقالات و تجربیات در اینترنت قابل دسترسی است، در این رابطه نیز تجربیات نروژ به دلیل پیشرفت های آموزشی احصا شده و مورد توجه قرار گرفته است.
حکیم زاده درباره انتقاد یکی از حاضران مبنی بر آماده نبودن زیر ساخت های اجرای طرح نیز اظهار داشت: از نظر علمی دو نگاه پسینی و پیشینی می توانیم در این رابطه داشته باشیم در نگاه پیشینی اگر می خواهیم به توسعه یافتگی برسیم باید از نظام آموزشی شروع کنیم و تا زمانی که در کلاس درس و نحوه تربیت تغییری ایجاد نکنیم در جهت توسعه یافتگی گامی بر نخواهیم داشت.
وی ادامه داد: مهمترین زیر ساخت ها همین تغییر نگرش ها نسبت به تغییر و تحولات در نظام آموزشی است و تاریخ تحول آموزش و پرورش در کشورهایی که با بستر سازی تحولات شاخص را رقم زده اند، گواه این مساله است.
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه باید نگاه سرمایه گذاری، جایگزین نگاه هزینه ای در نظام آموزشی شود، یادآورشد: هر چند وجود تراکم دانش آموزان در کلاس درس می تواند روند اجرای بسیاری از طرح هخای تحولی را کند کرده و نگرانی هایی به دنبال داشته باشد اما در بسیاری از نقاط کشور با همین امکانات محدود پیشرفت هایی حاصل شده که قابل مقایسه با نظام های پیشرو در دنیا است.
حکیم زاده افزود: تحول میسر خواهد شد به شرط آنکه در کنار امکانات محدود، خلاقیت داشته باشیم و با شرایط موجود آموزش صحیح ارائه دهیم.
وی با اشاره به اینکه اینکه بچه ها در زندگی و اوقات فراغت صرفا به شادی و نشاط بپردازند با همراه کردن بازی در فرایند یاددهی و یادگیری متفاوت است، گفت: در اتاق بازی که برای بچه ها در نظر می گیریم تمرکز ما صرفا روی اسباب بازی نیست بلکه برای تقویت مهارت ها از وسایل ساده استفاده خواهیم کرد.
معاون وزیر آموزش و پرورش یکی از رویکردها در طرح بازی و یادگیری و در مجموع در نظام آموزشی را حذف رقابت های فردی عنوان کرد و افزود: باید به نظام آپارتاید شاگرد اولی نه تنها در بازی بلکه تمامی فرایندهای یادگیری خاتمه دهیم.
حکیم زاده با بیان اینکه در تعالیم دینی ما هم به جمع گرایی و توفیق خواهی بر اساس یک امر جمعی توجه و تاکید شده است، بسیاری از آسیب های اجتماعی را ناشی از ناکامی افراد در دوران مدرسه و این مساله دانست که هیچ گاه آنها دیده نشده اند.
وی همچنین طرح بازی و یادگیری را صرفا تکیه بر بازی فکری ندانست بلکه با بیان اینکه بازی های تحرکی هم ملاک است، اظهار داشت: در این میان آموزش های لازم را به معلمان ارائه می دهیم تا طرح روند ونتیجه مثبتی به دنبال داشته باشد.

 نشست بررسی 
[]

 نشست نقد و بررسی نقاط قوت و ضعف چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی با حضور فعالان و دست‌اندرکاران برگزاری در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برپا شد.

نشست نقد و بررسی نقاط قوت و ضعف چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، محسن حموله مدیرکل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در ابتدای این نشست گفت: چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی در حالی برگزار شد که از رهگذر برگزاری جشنواره‌های قبل فرصت همکاری، همراهی و نقش‌آفرینی فعالان حوزه بازی و اسباب‌بازی در این دوره فراهم شد.

وی افزود: مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت آموزش و پرورش و انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی در برگزاری هر چه مطلوب‌تر چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی مصداق بارز کاستن از تصدی‌گری از سوی کانون و ایفای نقش نظارتی و حاکمیتی است.

دبیر چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی، برگزاری نمایشگاه تخصصی دست‌آوردهای صنعت اسباب‌بازی برای اولین بار و به همت دست‌اندرکاران و انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی را زمینه‌ی مناسبی دانست که به برقراری ارتباط میان طراحان، تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان منجر شد.

سرپرست دبیرخانه‌ی شورای نظارت بر اسباب‌بازی هم‌چنین‌یادآور شد: نتایج ارزیابی‌های انجام شده نشان می‌دهد شرکت‌کنندگان نمایشگاه تخصصی معتقدند برگزاری این جشنواره به میزان ۹۰ درصد به تحقق اهداف جشنواره در ساماندهی صنعت اسباب‌بازی و ۷۵درصد در برقراری ارتباط میان طراحان، تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان موفق عمل کرده است.

حموله هم‌چنین در این نشست اضافه‌کرد ارزیابی انجام شده از نمایشگاه ترویجی بازی و اسباب‌بازی نشان می‌دهد شرکت‌کنندگان این بخش اعتقاد داشتند این نمایشگاه ۷۰درصد در معرفی مجموعه‌های فعال در حوزه بازی و اسباب‌بازی موفق بوده است.

وی در باره بخش علمی جشنواره نیز خاطرنشان کرد: این بخش شامل برگزاری نشست‌ها، کارگاه‌ها و همایش  بود که با هماهنگی کامل با مسئولان نمایشگاه تخصصی و ترویجی به طراحی موضوع‌های مورد توجه این دو بخش پرداخت و توانست رضایت ۸۰ درصدی مخاطبان را به همراه داشته باشد.

مدیرکل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون اظهار امیدواری کرد: تداوم برگزاری چنین جشنواره‌هایی با هدف حمایت از صنعت اسباب‌بازی ایرانی و برقراری ارتباط موثر میان طراحان، تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان و سرمایه‌گذاران بتواند به ساماندهی صنعت اسباب‌بازی و توسعه و ترویج کاربردها و کارکردهای بازی و اسباب‌بازی کمک کند.

در این نشست که روز ۱۰ دی ۱۳۹۷ در سالن کنفرانس مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون برگزار شد در ادامه حاضران در بخش‌های مختلف به بیان نقطه قوت‌ها، ضعف‌ها، انتقادها، پیشنهادها و انگیزه‌هایی که در این جشنواره برای آن‌ها ایجاد شده بود پرداختند و در هربخش تعدادی از افراد صحبت‌های خود را مطرح و سایر حاضران در برگه‌هایی که با رنگ‌های مختلف در هر بخش توزیع شد، نقطه‌نظرهای خود را ارایه کردند.

 در این بخش ابتدا غلام‌رضا دیزجی رییس انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی در سخنان کوتاهی گفت به اعتقاد من مهم‌ترین دست‌آورد این جشنواره تغییر باورها بود که موجب شد انتظارها تا حدود زیادی برآورده شود و تمامی افراد حس خوبی از این رویداد داشته باشند.

سیدامیر آقایی نماینده‌ معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری نیز در ادامه ضمن قدردانی از تلاش دست‌اندرکاران جشنواره، آن را نقطه‌ی عطفی در صنعت اسباب‌بازی دانست و یادآور شد: حفظ این موقعیت و ایجاد بستر لازم برای پیش‌برد اهداف این حوزه بسیار با اهمیت است.

وی بر نقش تولی‌گری و مدیریتی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در این حوزه تاکید و توجه بیشتر به تمرکززدایی و سوق‌دادن این رویداد به سوی شهرستان‌ها را  به عنوان دغدغه‌ای جدی دانست که باید برای آن تدابیری اندیشیده شود.

محسن رجبی، عضو هیات مدیره‌ی انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی پوشش رسانه‌ی گسترده به این موضوع در مدت برگزاری رویداد و پس از آن را نقطه‌ی مثبتی دانست که موجب ارایه خروجی مناسب و ایجاد فرصت‌هایی برای پرداختن بیشتر به حوزه صنعت اسباب‌بازی شد.

در ادامه تولیدکنندگان و دست‌اندرکاران برگزاری جشنواره به بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرهای خود پرداختند که توجه به تولید اسباب‌بازی‌های حرکتی و مهارتی، ساماندهی بهتر بخش فروشگاهی، ایجاد فضایی برای بازی بزرگ‌ترها در کنار کودکان در جشنواره‌های آتی، دعوت از بزرگان عرصه‌ی اسباب‌بازی دنیا برای برپایی کارگاه‌ها و نشست‌های آموزشی، توجه بیشتر به اسباب‌بازی‌های کمتر شناخته شده و... از جمله پیشنهادهایی بود که در نشست نقد و بررسی چهارمین جشنواره‌ی ملی اسباب‌بازی مطرح شد.

 نقد وبررسی 
[]

 

 چهارمین کمیسیون 
[ ]

نتایج چهارمین کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز اسباب بازی اعلام شد

نتایج چهارمین کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز اسباب‌بازی اعلام شد

نتایج چهارمین نشست کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز در سال ۱۳۹۷ از سوی دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی اعلام شد.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، در  این کمیسیون تعداد ۹۳ پرونده مورد بررسی و صدور رأی قرار گرفت که از این تعداد، ۲۱ مورد مربوط به  واردات اسباب‌بازی، ۱ نمونه خواستار مجوز فضای بازی، ۶۶ پرونده ثبتی و پنج اسباب‌بازی خواستار مجوز تولید بود.

بر اساس این گزارش در این کمیسیون از مجموع پرونده‌های ثبتی با ثبت ۲۲ مورد موافقت شد که از نظر گروه‌بندی اسباب‌بازی‌ها، یک سرگرمی حرکتی مهارتی، یک اسباب‌بازی آموزشی و کمک‌آموزشی، ۱۸ نمونه در گروه فکری و ۲ مورد در گروه فرهنگی‌هنری قرار داشت.

هم‌چنین در چهارمین نشست کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز،  ۲۸ پرونده خواستار ثبت تبدیل به مجوز تولید، ۱۰ سرگرمی نیاز به بررسی بیشتر تشخیص داده شد، ۴ پرونده باطل  و ۲ مورد نیز به کمیسیون بعدی ارجاع شد. 

بر همین اساس پنج پرونده متقاضی مجوز تولید و ۲۸ پرونده تبدیل ثبت به تولیدشده مجوز گرفت که از این میان ۶ نمونه حرکتی مهارتی،  ۲۱ پرونده فکری، ۴ سرگرمی آموزشی و ۲ پرونده در گروه الکترونیکی و رایانه‌ای قرار گرفت.

در حال حاضر اسباب‌بازی‌ها و سرگرمی‌های ارجاع شده به کمیسیون در ۶ گروه‌ حرکتی‌مهارتی، آموزشی و کمک‌آموزشی، فکری، فرهنگی‌هنری، کمک درمانی و الکترونیکی و رایانه‌ای مورد بررسی و صدور رأی قرار می‌گیرد. 

گفتنی است، دبیرخانه شورای نظارت با توجه به سیاست‌های حمایتی و هدایتی و به منظور معرفی ایده‌ها، طرح‌ها و تولیدات داخلی و اسباب‌بازی‌های جدید و در سال حمایت از تولید ملی و کالاهای ایرانی اقدام به تهیه فهرستی از اسباب‌بازی‌های جدید برای آگاهی جامعه صنعت اسباب‌بازی کرده است که از طریق رسانه‌های جمعی در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

هدف از این کار، معرفی طراحان اسباب‌بازی که اغلب جوانان هستند به جامعه تولید کنندگان است تا سرآغاز کار جدید و افزایش تولیدات ارزنده داخلی در کشور باشد امری که با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم افزایش ابتکارهای تولیدکنندگان، استقلال اقتصادی و افزایش ثروت ملی باید بیشتر مد نظر قرار گیرد

جهت مشاهده جدول چهارمین کمیسیون ثبت و طرح اینجا را کلیک کنید

 مشهد 
[ ]

مدیر کل سرگرمی های سازنده وبازی های رایانه ای  کانون جای خالی فرآیند پروری در صنعت اسباب بازی محسوس است

محسن حموله دبیر چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی

مدیرکل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در مشهد گفت: جای خالی فرآیند، ایده‌پروری و تبدیل ایده به محصول در حوزه‌ی اسباب‌بازی کشور محسوس است.

به‌گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، محسن حموله در آیین پایانی اولین رویداد ملی «استارتاپ اسباب‌بازی» در مشهد با بیان این مطلب گفت: در عصر حاضر توسعه صنعت اسباب‌بازی به دلایل بسیار از جمله نیازهای کودکان، امری اجتناب‌ناپذیر است.

وی افزود: برای رفع این چالش کارشناسان امر در همه بخش‌ها اعم از تربیتی، هنری و صنعتی نقش غیرقابل انکار دارند و به‌یقین برگزاری این رویداد استارتاپی که شامل فرآیند آموزشی تجربی تبدیل ایده به کسب و کار، ایده‌پروری، آموزش‌های کاربردی در زمینه اسباب‌بازی به منظور ارتقا و توان‌مندسازی هسته‌های کارآفرینی و ایجاد بستر تعامل با صنعت‌گران و سرمایه‌گذاران به توسعه صنعت اسباب‌بازی کمک خواهد کرد.

وی با بیان‌این‌که کودکان سرمایه‌های عظیم اجتماعی‌اند و آسیب‌های اجتماعی در بخش‌های مختلف در اولین قدم این سرمایه بزرگ را هدف خود قرار داده است، یادآور شد: بی‌تردید توسعه و تنوع تولید و گسترش اسباب‌بازی‌های متناسب با فرهنگ ایرانی و اسلامی و ایجاد پیوست‌های فرهنگی به عنوان ابزاری اثر بخش در حوزه فرهنگ‌سازی و الگوسازی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و نیازمند برنامه‌ریزی و اجرای دقیقی است.

مدیرکل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون اضافه کرد، نکته قابل توجه آن‌که صنعت اسباب‌بازی به عنوان یکی از قدیمی‌ترین صنایع در حوزه صنایع خلاق و فرهنگی، امروزه درآمدی بیش از ۹۰ میلیارد دلار در جهان دارد که همین گردش مالی می‌تواند اهمیت آن را علاوه بر جنبه‌های فرهنگی و آموزشی در زمینه‌های اقتصادی و تجاری نیز نشان دهد.

 تلفیق هنر، صنعت و علوم تربیتی و روان‌شناسی در مجموع صنعت اسباب‌بازی را شکل داده و به غنای آن کمک می‌کند.

وی با اشاره به این‌که تلفیق هنر، صنعت و علوم تربیتی و روان‌شناسی، صنعت اسباب‌بازی را شکل داده و به غنای آن کمک می‌کند، خاطرنشان کرد: با ظهور فن‌آوری‌های نوین اطلاعاتی و ارتباطی و فرآیندهای جدید ساخت و تولید اسباب‌بازی نیز روندهای جدید و به‌روزی را در جهان تجربه می‌کند.

حموله هم‌چنین بیان داشت: بر این نکته باور داریم که امروزه انتظارات مخاطبان اعم از خانواده‌ها و به ویژه کودکان از صنعت اسباب‌بازی بسیار متفاوت از گذشته است و دیگر به سادگی نمی‌توان رضایت‌ آن‌ها را جلب کرد و اگر این نیازها در داخل کشور مرتفع نشود مخاطب به سمت تولیدات خارجی می‌رود.

سرپرست دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی کانون هم‌چنین اظهار داشت: روندهای جدیدی که امروزه در صنعت اسباب‌بازی در جهان روزبه‌روز در حال گسترش است توجه به این حوزه را بیشتر نمایان می‌کند و بر تنوع و کیفیت محصولات افزوده می‌شود.

حموله در ادامه گفت: ما به عنوان متولیان امر اسباب‌بازی در کشور باید تلاش کنیم نگاهی همه جانبه به تمام این عرصه داشته باشیم و بتوانیم رصد مناسبی در این مسیر برای خود و دیگران فراهم کنیم  که در این میان ساخت و تولید محتوا، ایجاد زمینه بروز و ظهور ایده‏های نو و پرورش آن‌ها یکی از رسالت‌های‌مان در این عرصه است.

وی در پایان اضافه کرد: اسباب‌بازی به عنوان ابزار آموزش‌های غیرمستقیم و انتقال مفاهیم تربیتی و ابزار دیرپایی برای سرگرم ساختن کودک و ایجاد لحظه‌های با نشاط و خاطره‌انگیز، از اهمیت زیادی در میان خانواده‌ها برخوردار است و امیدواریم با همت و عزم تمامی تلاش‌گران این عرصه شاهد رشد و توسعه همه جانبه آن در کشور عزیزمان باشیم.

 اولین رویداد ملی «استارتاپ اسباب‌بازی» به همت بنیاد نخبگان استان خراسان رضوی، ستاد فن‌آوری‌های نرم و هویت ساز معاونت علمی ریاست جمهوری، انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی و حمایت دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی از ۲۷ تا۳۰ آذر۱۳۹۷ در مشهد مقدس برگزار شد

 ایده بازار 
[]
چهارمین نشست طراحان اسباب‌بازی

چهارمین نشست طراحان اسباب‌بازی و اولین نشست تخصصی بعد از رویداد چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی با حضور طراحان و علاقه‌مندان اسباب‌بازی برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، این نشست با حمایت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان روز سه‌شنبه ۲۰ آذر در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری با حضور محسن حموله رئیس دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی و آیدین مهدی‌زاده مسئول کمیته علمی چهارمین جشنواره برگزار شد.

در این نشست ضمن ارائه گزارش عملکرد کمیته علمی چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی در خصوص برنامه‌های پیش رو نیز گفت‌وگو شد و موضوع برگزاری نشست به ایده بازار اسباب‌بازی گره خورد.

اعضای کمیته علمی در زمینه‌ی نحوه برگزاری ایده بازار که با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، شورای نظارت بر اسباب‌بازی، اداره کل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون و دانشگاه امیر کبیر در بهمن امسال برگزار خواهد شد، مطالبی را ارایه کردند.

در این رویداد که ثبت‌نام آن از اول دی سال ۹۷ آغاز خواهد شد تمامی طراحان اسباب‌بازی می‌توانند ایده‌های جدید خود را ارایه کنند و ایده‌پردازان با گذراندن دوره‌های آموزشی تدارک دیده برای شکل دادن و نهایی شدن کار شرکت کنند. در مرحله بعد ایده‌ها از سوی گروهی از داوران منتخب کمیته علمی که متشکل از همه بخش‌های صنعت اسباب‌بازی خواهد بود داوری خواهد شد و در روز برگزاری رویداد از ایده‌های انتخاب شده پرده‌برداری خواهد شد و از سرمایه‌گذاران دعوت خواهد شد که ایده را مورد بررسی قرار داده و اقدام به خرید و یا مشارکت در تولید کنند.

محسن حموله مدیرکل سرگرمی های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در جلسه خاطرنشان کرد که امسال حضور این اداره کل در ایده بازار بسیار با اهمیت خواهد بود و این اداره کل  اقدام به خرید برخی از ایده‌های شرکت کنندگان که از سوی شورای تولید کانون تایید خواهد شد اقدام می‌کند و در صورتی‌که شرایط برای تولید فراهم باشد با مشارکت بخش خصوصی اقدام می‌شود و در ضمن از طراحان و افراد حاضر در جلسه خواست که نقطه‌نظرهای خود را در خصوص برگزاری چهارمین جشنواره اعلام کنند تا برای بالا بردن کیفیت پنجمین جشنواره در برنامه‌ریزی سال آینده از این نظرها استفاده شود.

در پایان جلسه اعلام شد که این جلسه‌ها و نشست‌های طراحان هر ماه برگزار خواهد شد.

 نشست 
[]

 هنرمندان 
[]
هنرمندان، هم‌بازی کودکان پیوندی شدند

جمعی از هنرمندان به عنوان حامیان کودکان پیوندی و بی‌سرپرست، ضمن حضور در نمایشگاه اسباب‌بازی به فرهنگ‌سازی درباره تعامل با این کودکان پرداختند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، مهراوه شریفی‌نیا، گلاره عباسی، رویا میرعلمی و شرمین نادری ظهر روز ۲۸ آبان به همراه کودکان بی‌سرپرست، بیماران ایکتیوز و اعضای انجمن اهدای عضو در چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی کانون پرورش فکری حضور یافتند.

بر اساس این گزارش، مهمانان کوچک جشنواره، ضمن آشنایی با بخش ترویجی در فضاهای تعبیه شده برخی بازی‌های مهارتی هنری را آموختند و هنرمندان نیز با آن‌ها همراه شدند.

بازیگران سینما، تئاتر و تلویزیون همچنین تلاش داشتند خانواده‌ها و کودکان را با تعامل برابر آشنا کرده و به فرهنگ‌سازی در حوزه‌ی برخورد با کودکانی که دارای بیماری هستند، بپردازند.

گفتنی است در اولین حضور این سه هنرمند در جشنواره‌ی ملی اسباب‌بازی، آنان از تنوع محصولات و امکانات این رویداد سخن گفته و این فضا را مناسب حضور تمام رده‌های سنی دانستند.

گفتنی است که جشنواره‌ی امسال تلاش داشته است تا بازی را به عنوان فعالیتی برای همگان به مخاطبان معرفی کند، در همین راستا روز گذشته جمعی از پدربزرگ ها و مادربزرگ‌ها و صبح روز ۲۸ آبان کودکان نابینا از بازی‌های ارایه شده در جشنواره استفاده کردند

صفحه:   تعداد كل ركوردها : 201  تعداد ركورد در صفحه:
صفحه اصلي ارتباط با ما در باره ما نقشه سايت