جستجو              
صفحه:   تعداد كل ركوردها : 238  تعداد ركورد در صفحه:
 دانشگاه خواجه نصیر 
[]
حامد ابراهیمیمدیر مرکز رشد دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین ‌طوسی

مدیر مرکز رشد دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین ‌طوسی گفت: برگزیدگان دومین رویداد ملی ایده‌آزاد اسباب‌بازی از حمایت‌های این دانشگاه بهره‌مند می‌شوند.

به گزارش اداره کل روابط‌ عمومی و روابط بین‌الملل کانون، حامد ابراهیمی با اشاره به برگزاری رویداد ملی ایده‌آزاد در اسباب‌بازی اظهار داشت: در مرکز رشد دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، بخشی با عنوان نوآوری و کشف «اینوکاپ» داریم و بخش بزرگی از شرکت‌کنندگان مرتبط با حوزه بازی‌ها و اسباب‌بازی‌ها بوده‌اند و برخی از محصولات در زمینه اسباب‌بازی قابلیت استارت‌آپ را نیز پیدا کرده‌اند.

وی با بیان این‌که مرکز رشد دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی فضایی را برای حمایت از گروه‌های استارتاپ‌ و  کارآفرین برای فعالیت فراهم کرده است، افزود: دومین رویداد ملی ایده‌آزاد اسباب‌بازی امکانی را فراهم کرده تا طراحان، علاقه‌مندان و دست‌اندرکاران تولید اسباب‌بازی بتوانند رشد و ارتقاء یابند.

ابراهیمی عنوان کرد: افراد برگزیده در این رویداد می‌توانند در مرکز نوآوری رشد دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی به فعالیت بپردازند و از امکاناتی که برای استارت‌آپ‌ها فراهم شده، استفاده کنند.

مدیر مرکز رشد دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی خاطرنشان کرد: فضای کار اشتراکی و مربیان متخصص در نظر گرفته شده است و در این دانشگاه نیز جلسه‌هایی را برای معرفی این ایده به سرمایه‌گذاران برگزار خواهیم کرد.

ابراهیمی با اشاره به این‌که در مرکز رشد دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی یک دوره ۶ تا ۹ ماهه برای برگزیدگان دومین رویداد ملی ایده‌آزاد اسباب‌بازی در نظر گرفته شده است، گفت: این افراد تحت برنامه مشابه شتاب‌دهی قرار گرفته تا شرایط پیشرفت و بزرگ شدن کسب و کار برای‌شان فراهم شود.

دومین رویداد ملی ایده‌آزاد از سوی اداره‌کل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و شورای نظارت بر اسباب‌بازی برگزار شده است.

مراسم پایانی این رویداد روز ۲۷ خرداد با حضور دست‌اندرکاران صنعت اسباب‌بازی در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون واقع در خیابان حجاب برگزار خواهد شد

 نانو 
[]

حمایت ستاد نانو برای ارتقاء صنعت اسباب‌بازی با کمک فناوری‌نانو

   
رویداد گفتگوی اسباب بازی
 

ستاد توسعه فناوری‌نانو با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان قصد دارد تا به طراحان و ایده‌پردازان صنعت اسباب‌بازی برای ارتقاء محصولات خود کمک کند.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، ستاد توسعه فناوری‌نانو با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان قصد دارد تا به طراحان و ایده‌پردازان صنعت اسباب‌بازی برای ارتقاء محصولات خود کمک کند. ارائه فناوری‌های بومی در حوزه فناوری‌نانو و ارائه تسهیلات به طرح‌هایی که در آن‌ها از فناوری‌نانو استفاده شده باشد، از جمله برنامه‌های ستاد برای کمک به ارتقاء صنعت اسباب‌بازی با فناوری‌نانو است.

اداره کل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، رویداد ایده آزاد اسباب‌بازی را به‌منظور گردهمایی طراحان، تولیدکنندگان، دست‌اندکاران، صاحب‌نظران و علاقه‌مندان این حوزه اقتصادی- فرهنگی در سال جاری برگزار کرده است. در حاشیه کارگاه ایده‌آزاد اسباب‌بازی که با حضور ایده‌پردازان منتخب و طراحان این رویداد برگزار شد، دکتر علی‌اکبر پرج، کارشناس کارگروه توسعه بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو از آمادگی ستاد توسعه فناوری‌نانو برای کمک به ارتقاء صنعت اسباب‌بازی سخن گفت.

در مرحله اول این رویداد ۱۲۰ طرح برای شرکت در رویداد ایده‌آزاد ارائه شده بود که از میان آن‌ها ۴۲ طرح به عنوان طرح‌های برگزیده انتخاب شدند. دکتر پرچ می‌گوید: «ستاد توسعه فناوری‌نانو قصد دارد تا پتانسیل‌ها و فرصت‌های موجود در کشور در بخش فناوری‌نانو را به طراحان و برگزیدگان ایده‌آزاد معرفی کند تا آن‌ها برای بهبود و ارتقاء طرح‌های خود از این فناوری‌های بومی استفاده کنند.»

کارشناس کارگروه توسعه بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو درباره بخشی از پتانسیل‌های حوزه نانو می‌گوید: «در حال حاضر امکان استفاده از فناوری‌های مختلفی نظیر ضدلک، ضدآب، مقاوم‌سازی، سبک‌سازی و ایجاد خواص آنتی‌باکتریال با کمک فناوری‌نانو وجود دارد. طراحان اسباب‌بازی می‌توانند از این نوع فناوری‌ها برای ارتقاء کیفی محصولات استفاده کنند. البته دامنه فناوری‌های موجود بسیار وسیع‌تر از این موارد است. برای مثال نانوپوشش‌ها یکی از فرصت‌های مناسب برای صنعت اسباب‌بازی است، شرکت‌های تولیدکننده اسباب‌بازی با مشکل سایش در قالب‌ها روبرو هستند، در حال حاضر چند شرکت‌ نانویی صاحب فناوری پوشش‌دهی برای افزایش مقاومت به سایش در قالب‌ها هستند. ما درصدد معرفی این فناوری‌ها به طراحان برگزیده این رویداد هستیم که برای این کار می‌توان بازدیدی از نمایشگاه دائمی محصولات نانویی در ستاد نانو تدارک دید تا طراحان و ایده‌پردازان صنعت اسباب‌بازی از نزدیک با توانمندی‌های این حوزه آشنا شوند.»

دکتر پرچ در ادامه افزود: «ستاد توسعه فناوری‌نانو آماده پشتیبانی از طرح‌هایی است که در آن‌ها از فناوری‌نانو استفاده شده باشد و برای این طرح‌ها می‌توانیم تسهیلات ویژه‌ای ارائه کنیم.»

لازم به ذکر است مراسم پایانی دومین رویداد ملی ایده‌آزاد از سوی اداره‌کل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون و شورای نظارت بر اسباب‌بازی روز ۲۷ خرداد سال ۹۸ برگزار می‌شود

 شعار رونق 
[]
محسن حموله دبیر چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی

مدیرکل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان معتقد است ادامه مسیر حرکت دومین رویداد ملی ایده‌آزاد اسباب‌بازی هم‌سو با شعار سال ۱۳۹۸ «رونق تولید» خواهد بود.

به گزارش اداره کل روابط‌عمومی و امور بین‌الملل کانون؛ محسن حموله در این‌باره گفت: نام‌گذاری سال ۱۳۹۸ با عنوان «رونق تولید» از سوی رهبر انقلاب دقت، دوراندیشی، توجه جدی به مشکلات و کاستی‌ها، ارائه راهکارهای موثر و مناسب برای برون‌رفت از  شرایط موجود و حرکت به سوی وضعیت مطلوب را نشان می‌دهد.

سرپرست دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی افزود: کشوری می‌تواند در زمینه اقتصاد، رو به رشد باشد که از یک‌سو مردم از کالای داخلی حمایت کنند و از سوی دیگر با رویکردی مناسب از تولیدکنندگان و بخش خصوصی، حمایت شود.

وی ادامه داد: باید تلاش کنیم با تدبیر و برنامه‌ریزی برای تحقق رونق تولید گام برداریم و با نهادینه‌سازی قدرت اقتصادی، کشور رشد پیدا کند.

حموله خاطرنشان کرد: باید از فرصت‌ها در صنعت اسباب‌بازی نهایت استفاده را داشته باشیم و برای پیشرفت کشور مطابق با موازین دقیق علمی، بازارسازی و توجه به تولید با کیفیت، برنامه‌ریزی کنیم.

وی با اشاره به این‌که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به ‌عنوان یک مرکز شتاب‌دهنده رشد و ایجاد زیر ساخت محصول در صنعت اسباب‌بازی فعالیت می‌کند یادآور شد: یکی از اهداف رویداد ملی ایده‌آزاد در اسباب‌بازی شناسایی و کشف استعدادهای جوان در حوزه طراحی اسباب‌بازی ایرانی است.

مرکز سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون از سال ۱۳۶۱ تاکنون نزدیک به ۳۰۰ محصول طراحی و تولید کرده است.

آیین پایانی دومین رویداد ملی ایده‌آزاد اسباب‌بازی روز ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ با حضور تولیدکنندگان  و دست‌اندرکاران صنعت اسباب‌بازی برگزار و صاحبان ایده‌های برتر تجلیل می‌شود

 منتخبان 
[]
فراخوان ایده‌‏آزاد اسباب‌‏بازی

نتایج دومین مرحله داوری دومین رویداد ملی ایده‌آزاد اسباب‌بازی در سه بخش اعلام و منتخبان معرفی شدند.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، بخش اول گروه شتاب‌دهی شامل ایده‌پردازانی است که ایده‌هایی آن‌ها تا مرحله‌ی تولید فاصله ندارد و می‌توان آن‌ها را به تولید کنندگان بخش خصوصی معرفی کرد. این افراد به ترتیب شهاب محسنین، هلنا مقصودی، اژیر احمدی، سارا برزگر، غزل اسماعیلی، فائزه آذرافروزپور، فرحناز ورنان و نیکو ناصرزاده هستند.

بر اساس این خبر بخش دوم ایده‌هایی است که تا رسیدن به شاخص‌های یک ایده‌ی مطلوب فاصله دارد در این بخش ندا شادمهر، بهاره ساعیان، بهنام رئیس‌دانا، حمید رامپور، حسین فاضل‌زاده سوادکوهی، پروین شریعتی، علی متین‌نژاد، مهدی حمیدیه، ماجده شریفی‌نیا، منیره دشتی، فاطمه اکرامی‌پور، مریم عبدالهی، محمدجواد صاحبدل و مریم خیاط‌پور از سوی داوران انتخاب شده‌اند که تا پایان تیر ۱۳۹۸ فرصت دارند با راهنمایی متخصصان شرکت‌کننده و حمایت کانون ایده‌های خود را تکمیل و به دبیرخانه ارسال کنند.

منتخبان سومین بخشی که از سوی داوران معرفی شدند شامل افرادی است که ایده‌های‌شان به مرحله بعدی راه یافته و روز ۲۷ خرداد در آئین پایانی دومین رویداد ملی ایده آزاد ارائه خواهد شد این اسامی عبارت از امین انصاری، حمیده ساعیان، رضا تقوی‌نژاد، سامه بنی‌عامریان، فاطمه شیرکرمی، امیر اردشیری، مهدی قادری، حمیدرضا حاجیان‌زاده، محمدطاهر خداوردی، محمد قطبیان، مهرداد خرسندی و وحید اسماعیلی است.

این مرحله از داوری با محوریت نوآوری، خلاقانه بودن و داشتن هویت ایرانی و شاخص‌های از پیش تعیین شده از سوی شورای نظارت بر اسباب‌بازی، اداره‌کل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و هیات داوران صورت گرفت.

دومین مرحله داوری ایده‌های دومین رویداد ملی ایده‌آزاد اسباب‌بازی روز ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ در موسسه چهارباغ برگزار شد.

 نانو 
[ ]

کارشناس کارگروه توسعه بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو گفت: استفاده از فناوری نانو در تولید اسباب‌بازی‌های کشور مدنظر قرار گرفته است.

علی‌اکبر پرچ، کارشناس کارگروه توسعه بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در آستانه برگزاری دومین رویداد ملی ایده‌آزاد اسباب‌بازی به خبرنگار مهر گفت: ستاد نانو پیش از این بیشتر در حوزه‌های فنی همچون صنعت نفت، گاز و خودروسازی فعالیت و ورود پیدا کرده و کمتر به مسائلی همچون اسباب‌بازی توجه داشته است.

او افزود: ستاد نانو برای همکاری با دومین رویداد ملی ایده‌آزاد اقداماتی را در دستور کار قرار داده است از جمله این‌که ستاد نانو از طرح‌ها و ایده‌هایی که از فناوری نانو استفاده کنند، حمایت ویژه خواهد کرد. همچنین پیشنهادی مطرح شده، که طراحان اگر در ساخت اسباب‌بازی از فناوری نانو استفاده کنند امتیاز ویژه‌ای برای داوری نهایی کسب خواهند کرد.

کارشناس کارگروه توسعه بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ادامه داد: امروزه فناوری نانو قابلیت‌های مختلفی داشته و طراحان می‌توانند در بخش‌های مختلف از جمله اسباب‌بازی از این فناوری بهره‌مند شوند که در نشستی با طراحان اسباب‌بازی این موضوع به آن‌ها توضیح داده شده است.

او با اعلام اینکه در حال حاضر بیش از ۲۰۰ شرکت در داخل کشور ۳۰۰ محصول نانوی داخلی را تولید می‌کنند، گفت: این تولیدات اعم از مواد اولیه یا نهایی است که ۱۰۰ درصد تولید داخل به شمار می‌رود و محصولات ارائه شده شامل موارد مختلفی همچون انواع پلیمر، ضدلک پوشش‌های مقاوم نسبت به خراش و یا مواد آنتی باکتریال و ضد حساسیت است.

پرچ گفت: در حال حاضر در کشور با استفاده از فناوری نانو انواع کامپوزیت، نخ، پلیمر، پارچه، مواد آرایشی و دارو تهیه می‌شود که همه این موارد با استفاده از فناوری داخلی است.

کارشناس کارگروه توسعه بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در پایان خاطرنشان کرد: شرکت‌هایی که از فناوری نانو استفاده کنند تسهیلاتی با سود پایین در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت و این اقدام در جهت جذب سرمایه‌گذار صورت گرفته است.

 فرجو کارآفرینی 
[ ]
محمدحسین فرجو

دبیر سابق شورای نظارت بر اسباب‌بازی با اشاره به نقش اسباب‌بازی در آموزش مسائل مختلف به کودکان گفت: رشته طراحی اسباب‌بازی در ایران وجود ندارد، در صورتی که این امر منجر به رونق اقتصادی و کارآفرینی می‌شود.

به گزارش اداره کل روابط ‌عمومی و امور بین‌الملل کانون، محمدحسین فرجو درباره دومین رویداد ملی ایده‌آزاد در اسباب‌بازی خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که در رونق تولید داخلی نقش اساسی دارد حوزه اسباب‌بازی کودکان است، بنابراین طراحان باید با توان بیش‌تری در این حوزه فعالیت کنند.

وی با بیان این‌که در آموزش‌های رسمی فاقد رشته طراحی اسباب‌بازی در ایران هستیم، افزود: ما رشته‌های مختلف هنری را داریم اما به طور خاص علی‌رغم مصوبه‌ای که نزدیک به ۱۰ سال است بر زمین مانده ما هنوز در دانشگاه‌هایمان رشته طراحی اسباب‌بازی در کشورمان نداریم و افراد علاقه‌مند طراحی اسباب‌بازی کودکان به طور سنتی و خودجوش در این رشته فعالیت می‌کنند و امروزه جزء ایده‌پردازان اسباب‌بازی و سرگرمی کودکان هستند.

فرجو خاطرنشان کرد: مطالعه درباره اسباب‌بازی و سرگرمی کودکان، استفاده از تجربه‌های جهانی، رقم‌زدن ایده‌های جدید و مهندسی معکوس در این زمینه می‌تواند راهی را باز کند تا در کشورمان شاهد تولیدات متنوع از لحاظ کمی و کیفی باشیم، بنابراین برگزاری رویدادهایی همچون ایده‌آزاده در اسباب‌بازی امکانی را فراهم می‌کند تا طراحان بیش از گذشته با طراحی‌های داخلی و برگرفته از فرهنگ، آداب و رسوم ایرانی عجین شوند.

او با اشاره به نقش اسباب‌بازی در آموزش مسائل مختلف به کودکان گفت: بسیاری از مباحث همچون مسائل محیط زیست، شهری و... را می‌توان از طریق اسباب‌بازی به کودکان منتقل کنیم و در دنیا نیز اسباب‌بازی به عنوان یکی از عناصر اصلی و کلیدی در حوزه آموزش رسمی کودکان است.

وی افزود: شرکت‌هایی که برند محسوب می‌شوند در حوزه مسائل اجتماعی پا گذاشته و اسباب‌بازی‌هایی را برای نهادینه شدن موضوع‌های اجتماعی تولید می‌کنند بنابراین رویداد ملی ایده‌آزاد در اسباب‌بازی نیز می‌تواند اثرگذار و موجب ارتقاء دانش علاقه‌مندان در این حوزه شود.

وی ادامه داد: کشور چین یکی از تولیدکنندگان اصلی اسباب‌بازی در جهان است که شمارگان میلیونی دارد و درآمد آن از فروش نفت نیز در کشور ما بیش‌تر است بنابراین ما باید به صنعت اسباب‌بازی توجه بیشتری کنیم که سبب رونق اقتصادی و کارآفرینی به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کشورمان می‌شود.

مراسم پایانی این رویداد روز ۲۷ خرداد در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با حضور تولیدکنندگان و دست‌اندرکاران این صنعت برگزار می‌شود.

 خبر مهر عروسک 
[]
تاکنون ۴۰۰ عدد عروسک به ثبت شورا رسیده است

محسن حموله، دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی از رشد تصاعدی ثبت اسباب‌بازی و ۴۰۰ عدد عروسک در شورا خبر داد.

محسن حموله، دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درباره ثبت اسباب‌بازی‌ها گفت: از سال ۷۸ بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب بازی با هدف حمایت و نظارت بر اسباب‌بازی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تشکیل شد و از سال ۸۱ اسباب‌بازی‌ها در شورا بررسی و در کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز اسباب‌بازی مطرح و گواهی نامه دریافت می‌کند.

او ادامه داد: با توجه به مصوبات، حمایت از تولید کنندگان داخلی سرلوحه کار شورا قرار گرفت و سال ۹۷ بر اساس دستور مقام معظم رهبری و تاکید مدیرعامل کانون مبنی بر حمایت از تولید ملی حمایت ویژه‌ای از سوی شورا برای تولید کنندگان اسباب‌بازی در نظر گرفته شد و هزینه‌های ثبت برای اسباب‌بازی، عروسک و صدور هولوگرام با تخفیف ویژه‌ای ارائه شد.

دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی با توجه به رشد ۵۰ درصدی ثبت و صدور اسباب‌بازی در سال ۹۷، اظهار کرد: دبیرخانه شورا با برگزاری نشست‌های تخصصی و برگزاری کارگاه‌های مرتبط با صنعت اسباب‌بازی در جشنواره ملی و نمایشگاه تخصصی اسباب‌بازی علاوه بر توسعه صنعت اسباب‌بازی در داخل ایران، توانست به نوعی عدالت محوری را در برنامه خود ایجاد کند.

او گفت: ۵۸۸ پرونده اسباب‌بازی برای بررسی در کمیسیون تشکیل شده است. که از این تعداد ۳۳۰ اسباب‌بازی مجوز و گواهی‌نامه ثبت دریافت کرده‌اند همچنین ۹۵ اسباب‌بازی مجوز و گواهی‌نامه تولید اسباب بازی را کسب کردند و مابقی از نظر کمیسیون مناسب تشخیص داده نشده است.

به گفته حموله، شورای نظارت در سال گذشته، ۸ جلسه کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز برگزار کرده است و در زمینه هولوگرام در سال جاری ۲۱۰ پرونده تشکیل شده است. با توجه به این آمار و رشد ۵۰ درصدی در زمینه صدور مجوز، در دیگر بخش‌ها هم رشد مناسبی وجود دارد که این رشد به معنی افزایش آگاهی خانواده‌ها در خرید اسباب‌بازی و تولیدکنندگان در بحث تولید و طراحی است.

او درباره ثبت اسباب‌بازی‌ها در زمینه مهارت، آموزش، فکری، کمک درمانی و… اظهار کرد: در زمینه اسباب‌بازی حرکتی مهارتی ۴۷ نمونه، آموزش و کمک آموزشی ۴۲، فکری ۱۲۲، الکترونیکی و رایانه‌ای ۱۰، فرهنگی هنری ۱۲۳ و کمک درمانی ۱ اسباب‌بازی ثبت شده‌اند. همچنین در خصوص عروسک‌های ایرانی تاکنون ۴۰۰ عدد عروسک به ثبت شورا رسیده است

 متون کهن 
[]
تولید اسباب‌بازی مبتنی بر متون کهن و اشعار فارسی

هم‌اندیشی طراحان جوان ایرانی و متخصصان این حوزه برای تولید اسباب‌بازی مبتنی بر متون کهن و اشعار فارسی برگزار می‌شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، مدیر کل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با بیان این مطلب افزود: از آنجا که کانون و به ویژه مرکز سرگرمی‌های سازنده یکی از مراکز باسابقه دولتی در این حوزه به‌شمار می‌رود و به نظر می‌رسد، بخش دولتی برای ایجاد زیر ساخت‌های سرمایه‌گذاری، توجیه منطقی‌تری در دست دارد. در سال جاری با هدف توجه به ادبیات فارسی کهن ایران و استخراج قابلیت‌های آن برای تولید اسباب‌بازی یک پروژه پژوهشی آغاز شده است.

محسن حموله در بیان دشواری‌ها و موانع بهره‌گیری از متون کهن و اشعار فارسی در تولید اسباب‌بازی گفت: برای این‌که بتوان از ادبیات فارسی برای تولید اسباب‌بازی وام گرفت و متون کهن و جدید ادبیات ایرانی را سر لوحه کار طراحان قرار داد، نیازمندیم تا در اتاق فکری به صورت گروهی بر روی این ادبیات، پژوهش‌های لازم انجام پذیرد.

او افزود: اینکه فکر کنیم ادبیات قدرتمند ایران با آن پیشینه وزین خود موضوعی است که به راحتی در ظرف اسباب‌بازی جای می‌گیرد، بحثی سهل‌انگارانه است؛ بنابراین مانع اول بر سر راه عملی شدن این ایده، عدم وجود پژوهش لازم و کافی برای فهم قابلیت‌ها و ویژگی‌های ادبیات و داستان‌های ایرانی و سرمشق قراردادن آن‌ها در طراحی اسباب‌بازی است.

حموله در ادامه یادآور شد: به عنوان مثال طراحان در آغاز کار باید بدانند که مثلا متنی چون گرشاسب‌نامه از چه عمق، اشاره‌ها و کنایه‌هایی برخوردار است که می‌توان از آن‌ها در خلق اسباب‌بازی بهره برد. از سوی دیگر، تولیدکنندگان اسباب‌بازی ایرانی توان ورود به بازار پرریسک اسباب‌بازی الهام گرفته از ادبیات ایران را ندارند و تاکنون به این جمع‌بندی نرسیده‌اند که اگر به طراحان ایرانی اعتماد کنند و سفارش طراحی بر اساس یک داستان ایرانی را ثبت کنند و اسباب‌بازی مورد نظر را تولید کنند در بازار موفقیت خواهند داشت یا خیر؟ از این رو ترجیح می‌دهند از نمونه‌هایی که قبلا آزموده شده‌اند، استفاده کنند.

او همچنین خاطرنشان کرد: این مسئله نیز نیاز به سرمایه‌گذاری خطرپذیر دارد که بتواند میزان موفقیت بازارهای اسباب‌بازی طراحی شده بر اساس ادبیات کهن ایران را بسنجد.

حموله در باره روند انجام کار و فعالیت‌های این پروژه گفت: در گام نخست این پروژه، ضمن دعوت از طراحان جوان ایرانی، بررسی متونی همچون مثنوی معنوی مولانا، شاهنامه فردوسی، گرشاسب‌نامه اسدی‌طوسی، هشت بهشت بیدل دهلوی برای شناخت عمق داستان‌ها و استخراج دلالت‌هایی برای تولید اسباب‌بازی از آن‌ها در دستور کار اداره کل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون قرار گرفته است.

وی توضیح داد: در گام بعدی طی جلسه‌های ایده‌پردازی و بارش افکار، طراحان به دنبال ایجاد پهنه‌ای از ایده‌ها خواهند بود که از میان آن‌ها پیشنهادهایی برای برای صنعت اسباب‌بازی آماده شود.

مدیرکل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون در پایان اظهار امیدواری کرد، نتایج این پژوهش در پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی ایران رونمایی شود.

 ایده بازار 
[]
کارگاه ایده‌آزاد

اولین کارگاه ایده‌آزاد با محوریت راه‌های پرورش ایده و تفکر طراحی در حوزه اسباب‌بازی با حضور ۱۲ ایده‌پرداز منتخب دعوت شده برای هدایت و بهبود بخشیدن ایده‌ها و طرح‌های ۴۲ منتخب برپا شد.

به گزارش اداره کل روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل کانون، دبیر دومین رویداد ملی ایده‌آزاد گفت: با توجه به عمر کوتاه و نو بودن این رویداد در حوزه کودکان و اسباب‌بازی، نمی‌توان آمار دقیقی ارایه داد که این کار به چه میزان در ایران قابل پذیرش است اما از نظر این‌که کاری نو در حوزه اسباب‌بازی است و تولیدکنندگان مشتاق به دیدن طرح‌ها و ایده‌ها هستند، بی‌تردید آینده خوبی خواهد داشت.

آیدین مهدی‌زاده‌تهرانی‌ خاطرنشان کرد: ایده‌آزاد به معنای آن است که ایده‌پردازان به طور آزادانه به ایده‌های خود برسند و شروع به ایده‌پردازی کنند؛ و امید است تا به تعداد دفعات بیشتر در طول سال، این ایده را برپا کرده تا محلی برای ایده‌پردازان در این زمینه ایجاد شود.

وی تشریح کرد: سال ۹۸ سالی مهم برای صنعت اسباب‌بازی است؛ برنامه‌های بسیار ویژه‌ای برای این کار طراحی شده است و با برگزاری پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی و سمینار مربوطه، سال پرباری برای صنعت اسباب‌بازی خواهیم داشت.

مهدی‌زاده گفت: با کمک ستاد فن‌آوری‌های نانو، ستاد توسعه فن‌آوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی ریاست جمهوری، دانشگاه خواجه نصیر و بسیاری از سازمان‌های مرتبط دیگر که قرار است رویداد ملی ایده‌آزاد را همراهی کنند این ایده‌های اسباب‌بازی را بهتر پیش ببریم.

وی اظهار امیدواری کرد تا در نیمه دوم سال ۹۸ بتوانیم با همکاری بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای بعد از اسباب‌بازی فیزیکی، به آن بپردازیم تا روز به روز استفاده از اسباب‌بازی ایرانی را گسترش داده و خود را در مسیر رو به رشد ببینیم و بتوانیم آن را جهانی کنیم.

دومین کارگاه ایده آزاد روز ۱۵ اردیبهشت با حضور ۴۲ منتخب در سالن کنفرانس مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.

 قادری 
[]
مجید قادری مدیر دپارتمان اسباب‌بازی صنایع کمک آموزشی

مجید قادری با اشاره به این‌که ۹۰ درصد اسباب‌بازی‌های کشور وارداتی است، گفت: ایجاد و توسعه صنعت اسباب‌بازی در ایران ضرورت دارد و باید به آن توجه کافی شود.

به گزارش اداره کل روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل کانون، این کارشناس فرهنگی در باره  دومین رویداد ملی «ایده‌آزاد» در اسباب‌بازی اظهار کرد: بازی کردن شرط اصلی سلامت کودک است و کشورهایی که دارای فرهنگ غنی بوده و به رشد کودک اهمیت می‌دهند اسباب‌بازی‌هایی متناسب با سن کودک که منجر به رشد و روبه رو شدن کودک با دنیای آینده می‌شود را برای تولید انتخاب می‌کنند.

وی با اشاره به این‌که کودکی که بازی نکند از لحاظ روحی روانی یا بالینی و جسمانی دچار مشکل می‌شود، افزود: کشور ما متاسفانه فاقد صنعت اسباب‌بازی است به صورتی که بیش از ۹۰ درصد اسباب‌بازی‌های کشور ما وارداتی است.

قادری عنوان کرد: بازی در شکل‌گیری شخصیت کودک بسیار حائز اهمیت بوده بنابراین باید اسباب‌بازی‌هایی متناسب با فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی برای کودکان کشورمان فراهم شود.  

مدیر اسبق مرکز سرگرمی‌های سازنده کانون تاکید کرد: دومین رویداد ملی ایده‌آزاد در اسباب‌بازی اتفاق خوبی است که باید تبدیل به یک جریان فرهنگی ماندگار در کشورمان شود همچنین ملت و کشوری که دارای فرهنگ غنی اعتقادی و فرهنگی است باید از طریق اسباب‌بازی فرزندانی شاد و سالم را تحویل جامعه دهد.

قادری در پایان گفت: اقدام شایسته شورای نظارت بر اسباب‌بازی برای دعوت و تشویق طراحان اسباب‌بازی، از جمله اقدام‌های موثری است که می‌تواند زمینه‌های بومی‌سازی طراحی اسباب‌بازی را در کشور فراهم کند و در عین حال دغدغه تولیدکنندگان اسباب‌بازی را نیز تا حدود زیادی رفع کند. امیدوارم اتفاق دومین رویداد ملی ایده‌آزاد برای طراحی اسباب‌بازی، به جریانی تاثیرگذار برای دسترسی به صنعت اسباب‌بازی در کشور منجر شود.

مراسم پایانی رویداد «ایده آزاد» روز ۲۷ خرداد سال ۱۳۹۸ با حضور تولیدکنندگان و دست اندرکاران صنعت اسباب‌بازی در مرکز آفرینش‌های فرهنرگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار خواهد شد

صفحه:   تعداد كل ركوردها : 238  تعداد ركورد در صفحه:
صفحه اصلي ارتباط با ما در باره ما نقشه سايت