جستجو              
صفحه:   تعداد كل ركوردها : 126  تعداد ركورد در صفحه:
 نشست برندینگ 
[ ]

 

صنعت اسباب‌بازی تا ۱۰ سال دیگر یکی از صنعت‌های

مهم کشور خواهد شد

 

 

به گزارش خبرنگار مهر، نشست تخصصی «برندینگ در صنعت اسباب‌بازی» با همت و برنامه‌ریزی تولیدکنندگان اسباب‌بازی ایران و حمایت دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی ۲۷ تیرماه، با حضور حسن سیرانی موسس شرکت‌های ماتی‌لوس و جمعی از تولیدکنندگان و فروشندگان اسباب‌بازی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

حسن سیرانی مدیر عامل و موسس شرکت‌های ماتی‌لوس، درباره رفتارهای مصرف کننده حین انتخاب محصولات، گفت: رفتار مصرف کننده در برابر خرید برندها متفاوت است. اسباب بازی های هستند که درون آنها میخ های ریز دارد و این خطرناک است اما در آلمان برای بچه ها قابل استفاده است این موضوعی است که باید به آن توجه کرد. زیرا قطعات کوچکی که برای کودکان آلمانی مورد استفاده است برای کودکان دیگر کشورها ممنوع باشد.

وی ادامه داد: اسمی که به عنوان برند برای اسباب‌بازی استفاده می‌کنیم، باید دارای آوای خیلی خوبی باشد. انتخاب برند باید متناسب دنیای کودکان باشد یعنی به صرف اینکه آن اسم بسیار زیباست نباید به روی برند گذاشت باید به بازخورد کودکان نسبت به اسم اسباب بازی فکر کنیم. در مراحل بعدی باید آن اسم ثبت جهانی شود. هویت بصری برند هم در نگاه مخاطب حایز اهمیت است و طراح باید به این بخش توجه داشته باشد. 

برای ساخت برند اسباب بازی از قوه تخیل استفاده کنیم

موسس شرکت‌های ماتی‌لوس درباره عنوان «ماتی‌لوس» بیان کرد: باید برای برندهای اسباب‌بازی دنیای خیالی را ساخت. ماتی لوس دایناسوری است که در کرده زمین نبوده، آنها در سیاره ام۱۶ زندگی می‌کردند. در آن سیاره هم آدم‌های فیلسوف و دانشمند زندگی می‌کرده است که یکی از این افراد دانشمند با تلسکوپ داشته سیاره‌های دیگر را نگاه می‌کرده که می‌بیند از میان کشورهای مختلف، در یکی از کشورها کودکان سرزمین بازی و اسباب‌بازی برای بازی کردن ندارند از همین رو تصمیم می‌گیرد به آنجا برود و برای بچه‌ها سیاره اسباب‌بازی‌ها را فراهم کند. این همان ایجاد قوه تخیل در نام برند و ایجاد قصه‌های تصویری برای کودکان است.

سیرانی افزود: موجودی به نام اسباب‌بازی ها داستان وقصه تخیلی مخصوص به خودش را می‌طلبد و این رویا و تخیلات است که شرکت‌هاس اسباب‌بازی را می‌سازند. هر چه این رویا و قصه قوی‌تر باشد آن برند اسباب‌بازی رشد می‌کند.

به گفته موسس شرکت‌های ماتی‌لوس، اولین قدم در برندسازی باید ببینید که مخاطب آن برند چه کسانی هستند. هر شرکتی محصولات خود را می‌شناسد و باید عنوان برند هم براساس سلایق مخاطب مخصوص‌اش انتخاب کند. کسانی که می‌خواهند سفارس برند به طراح می‌دهند باید بگویند که مخاطبانشان در چه سنی هستند! موقعیت مالی آنها در چه میزانی قرار دارد! زیرا باعث می‌شود که آن اسباب‌بازی برای کسانی تولید شود که زندگی خانواده آن کودک متوسط است و محل زندگی‌شان در میدان شهر است.

سیرانی درباره طراحی اسباب‌بازی برای کودکان توضیح داد: معمولا در سطح بین‌المللی وسیله‌ای به نام آی‌ترکر (دوربین‌های مخفی) وجود دارد که وقتی کودکان حین بازی هستند، بدانند که نیاز آنان چه چیزی هست. کودکان در بازی با اسباب‌بازی دوست دارند با وسایل بازی کنند که بتوانند با آن ارتباط خوب برقرار کنند و با آن حس راحتی داشته باشند. زمانی که متخصص کودک را زیرنظر بگیرد از نیاز او نسبت‌ به اسباب‌بازی مورد علاقه‌اش اطلاعات خوبی کسب می‌کند اگر این موارد در کشور ما هم استفاده شود قطعا می‌تواند اسباب‌بازی‌های خوبی نسبت به نیاز کودکان تولید شود.

وی با اشاره به اینکه اسباب بازی این پتانسیل را دارد به صورت اینترنتی به فروش برسد، گفت: تغییرات در بحث تکنولوژی به سرعت ایجاد می‌شود. مخاطبان اینترنت و موبایل گسترش یافت و درآمدهایی که در گیم کودکان است به زیر ۷ سال رسیده است احساس می‌کنم که تا دو سال دیگر فروش‌های اینترنتی اسباب‌بازی گسترش جدی پیدا می‌کند که این اتفاق به نوعی در این عرصه هم تهدید محسوب می‌شود و هم فرصت.

دانش استراتژی آموزشی و کاربردی برای طراحی اسباب بازی از ملزومات است

موسس شرکت‌های ماتی‌لوس تصریح کرد: ببینید با توجه به استراتژی‌ها و تحقیقاتی که می‌شود، می‌بینید که کودکان هیچ گونه شادی ندارند از همین رو، استراتژی خلاصه می‌شود و عملیاتی انجام داده می‌شود تا شادی را به کودکان بازگرداند. این استراتژی تمام تلاشش را می‌کند تا اسباب‌بازی تولید کند که بتواند کودک را خوشحال یا خوشحال‌تر کند. یا استراتژی دیگری که برنامه‌ریزی آن برند انجام می‌دهند خلاق کردن کودکان است اگر برنامه‌ریزی استراتژی در این حوزه وجود داشته باشد، مطمئنا آن برند موفق خواهد بود.

وی با اشاره به ظرافت‌های محصولات فرهنگی «اسباب‌بازی» برای کودکان گفت: باید توجه کنیم که اسباب‌بازی را چه کسی می‌خرد مادر یا پدر کودک برایش می‌خرد یا کودک اسباب‌بازی را انتخاب می‌کند به عنوان مثال تفنگ را خود کودک می‌خرد مادر برایش نمی‌خرد. یا می‌توانیم فروشنده هر مارکتی را به نوعی پرورش دهیم تا پیشنهاد محصول اسباب‌بازی خوبی را به کودک بدهد. یا با کاتالوگ به مادر اطلاع بدهیم که اسباب‌بازی چه کاربردهایی دارد و چه اطلاعاتی را به کودک می‌دهد این امر باعث می‌شود که مادر کودک با خیال راحت آن کالای اسباب‌بازی را انتخاب کند.

سیرانی با اشاره به برندهایی که در صنعت اسباب‌بازی وجود دارد فاصله زیادی نسبت به برندهای دیگر دارد، تصریح کرد: ایران تکنیک خیلی بالایی در حوزه دیزاین اسباب‌بازی ندارد، در حالیکه در برندهای چیپس و پفک و لوازم خانگی این امر گسترش خوبی را داشته است. اما من مطمئنم صنعت اسباب‌بازی تا ۱۰ سال دیگر یکی از صنعت‌های مهم کشور خواهد شد زیرا ورود به صنعت اسباب‌بازی رشد خوبی داشته است. هر چه هم دانش محیط را افزایش دهیم صنعت ما قابلیت بالایی پیدا می‌کند.

 

 .برندینگ 
[]

 خبر هشتمین 
[ ]

هشتمین نمایشگاه اسباب بازی

 

هشتمین نمایشگاه اسباب بازی از تاریخ 11 تا 15 تیرماه از ساعت 9 الی 21 در محل نمایشگاه های مرکز آفرینش های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با حضور 58 غرفه در حوزه اسباب بازی برگزار شد.

محسن حموله سرپرست دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب بازی گفت ؛این نمایشگاه با رویکرد حمایت از تولید ملی کمک به رونق اقتصاد و فرهنگ، اشتغال زایی و توسعه  برگزار می شود و شامل بازی و اسباب بازی ایرانی، اسلامی و صدها نوع بازی های مختلف فکری و همچنین بازی های بومی است.

حموله یاد آورشد،هدف از برگزاری این نمایشگاه ایجاد رقابت سالم میان تولیدکنندگان برای کیفیت بخشی اسباب بازی، معرفی اسباب بازی های موثر در رشد جسمی و ذهنی کودکان، آشنایی تولیدکنندگان با نیاز های این قشر، ارائه و معرفی آخرین دستاورد های تولیدات داخلی و ترویج مبانی اصولی ارتباط آگاهانه، یکپارچه سازی فعالیت های حوزه اسباب بازی، فرهنگ سازی در زمینه انتخاب درست اسباب بازی، ایجاد فضای فرهنگی و توسعه سرگرمی و اسباب بازی است.

این نمایشگاه با رویکرد تولیدات ملی و حمایت از صنعت اسباب بازی داخلی برگزار شد، شرکت های تولید کننده داخلی صدها مدل از انواع اسباب بازی های الکتریکی، ربات ها، انواع چرتکه، پازل، بازی های رنگ شناسی، خمیربازی و بازی های کمک آموزشی را در معرض دید علاقه مندان به ویژه کودکان و نوجوانان قرار داد.

76 درصد محصولات عرضه شده در نمایشگاه تولیدات و محصولات ایرانی، 8 درصد غرفه ها به محصولات ایرانی و خارجی و 16 درصد به اسباب بازی های خارجی   ،

که مغایرت فرهنگی ندارند،اختصاص داده شد

 

جهت مشاهده تصاویر کلیک کنید

 هشتمین3 نمایشگاه 
[]

 

 کتاب مصوبات 
[ ]

مجموعه مصوبه‌ها، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های شورای نظارت بر

اسباب بازی در قالب کتابی با همین عنوان منتشر شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، این کتاب شامل تمامی مصوبه‌ها، دستورالعمل‌ها، بخش‌نامه‌ها و ضوابط مربوط به ثبت، تولید، واردات و گزارش نمایشگاه‌های اسباب‌بازی است که برای بهره‌برداری کارشناسان، طراحان، تولیدکنندگان، واردکنندگان، فروشندگان و سایر علاقه‌مندان و دست‌اندرکاران صنعت اسباب‌بازی تهیه شده است.

شورای نظارت بر اسباب‌بازی از سال 1377 بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و با تصویب آیین‌نامه اجرایی از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شروع به فعالیت کرده است.

در این شورا نمایندگانی از وزارت‌خانه‌های آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، صنعت، معدن و تجارت، بهداشت درمان و آموزش پزشکی، علوم و تحقیقات و فن‌آوری، سازمان صدا و سیما، اتحادیه نایلون و پلاستیک به ریاست مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حضور دارند و اقدام به تنظیم سیاست‌های کاری در حوزه اسباب‌بازی می‌کنند.

کتاب مجموعه مصوبات، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های شورای نظارت بر اسباب‌بازی زیر نظر محسن حموله با همکاری کارکنان دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی در 132 صفحه به چاپ رسیده است. ویراستاری، نمونه‌خوانی و صفحه‌آرایی و طرح جلد این کتاب را الناز حجارزاده انجام داده است.

 باريهاي روميزي 
[]

دبيرخانه شوراي نظارت بر اسباب‌بازي به منظور ترويج بازي‌هاي گروهي، فکري و دستي در برگزاري «روز جهاني بازي روميزي» همکاري مي‌کند.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، شرکت انديشه‌آفرينان شريف با همکاري شوراي نظارت بر اسباب‌بازي و موسسه فرهنگي و اطلاع‌رساني تبيان و تعدادي از توليدکنندگان اسباب‌بازي همچون هوپا، اوريمان، آکادمي ايسان، روبي، تري‌دي‌فست و بازي آل با همکاري و هماهنگي انجمن بازي‌هاي فکري فدراسيون ورزش‌هاي همگاني روز 7 ارديبهشت هم‌زمان با روز جهاني بازي روميزي رويدادي را با اين موضوع به منظور فرهنگ‌سازي، آموزش و تفريح خانواده‌ها و کودکان در دبستان سروانديشان آفتاب ترتيب داده است.

بر اساس اين گزارش، دورهم انجام شدن اين شکل سرگرمي، از نقاط قوت و برتري‌اش نسبت به بازي‌هاي کامپيوتري است. دوستان و اعضاي خانواده مي‌توانند در کنار يکديگر، فارغ از تفاوت بين نسلي، دور يک ميز جمع شده و از بازي، سرگرمي و معاشرت با يکديگر لذت ببرند.

در اين رويداد دانش‌آموزان با ده‌ها عنوان بازي روميزي با شاخه‌ها و موضوع‌هاي مختلف آشنا شده و آموزش مي‌بينند. کودکان از بازي و رقابت با يکديگر لذت مي‌برند.

آموزش درباره فرايند طراحي اسباب‌بازي، بازي‌هاي گروهي، کارگاه‌هاي روان‌شناسي و هنري براي دانش‌آموزان و اوليا از ديگر بخش‌هاي اين برنامه است.

بر همين اساس، هداياي مختلفي نيز از سوي برگزارکنندگان براي هديه به دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است.

در اين رويداد خانواده‌ها و کودکان، از صبح تا شب، با بازي‌هاي روميزي سرگرم مي‌شوند. برگزارکنندگان با آموزش بازي‌ها به شرکت‌کنندگان شرايط لازم براي لذت بردن از اين سرگرمي را به رايگان فراهم مي‌کنند.

بر اساس اين خبر از سال 2012 هر ساله در ماه آوريل، روزي به عنوان روز جهاني بازي‌هاي روميزي يا International Tabletop Day براي بزرگداشت اين نوع سرگرمي برگزار مي‌شود.

در اين روز مراکزي در کشورهاي مختلف، بازي‌هاي روميزي را به رايگان براي بازي در اختيار شرکت‌کنندگان قرار مي‌دهند. اين مراکز را کافه‌ها، خانه‌هاي فرهنگ، موسسه‌هاي آموزشي و کتابخانه‌ها تشکيل مي‌دهند.

گفتني است 66 کشور در نخستين سال برگزاري اين رويداد مشارکت داشتند که در سال دوم اين آمار به 80 کشور از هفت قاره رسيد. استقبال از اين رويداد در سال 2015 تعداد مراکز بازي را به 7هزار نقطه در سراسر دنيا رساند.

اين برنامه ساعت 11 تا 18 روز جمعه 7 ارديبهشت در دبستان سروانديشان در انتهاي خيابان رشيد شمالي، خيابان 180 غربي، نبش کوچه ياس و مراکز ديگر برگزار مي‌شود.

 اصلاحيه 
[ ]

 

 

دبيرخانه شوراي نظارت بر اسباب بازي از ابتداي سال 1396 تا پايان سال 

تشکيل 8 جلسه 412 پرونده متقاضي ثبت و مجوز توليد را مورد بررسي قرار داد.

که از ميان آن ها 224 پرونده گواهي ثبت اسباب بازي و 115 پرونده مجوز توليد اسباب بازي دريافت کرده اند .

گفتني است تعداد 6 پرونده در جلسات کميسيون راي مشروط دريافت کردند که پس از ارائه مستندات لازم و تکميل اسباب بازي، مورد تجديد نظر قرارگرفته و موفق به دريافت گواهي ثبت شده اند .

همچنين در بخش پرونده هاي متقاضي مجوز توليد اسباب بازي7 پرونده پس از کامل کردن اسباب بازي و ارائه مستندات و توضيحات پيرامون اسباب بازي مورد نظر موفق به دريافت مجوز توليد شده اند.

جهت مشاهده ليست کليک کنيد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 اتحادیه 
[ ]

مصائب صنفی فعالان صنعت اسباب‌بازی/ انتظار ۱۹ ساله برای یک اتحادیه

 

 

 

دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی گفت: اگر تعداد انجمن‌های مرتبط با اسباب‌بازی به پنج برسد کانونی تشکیل می‌شود که ارزش حقوقی آن در وزارت کار با اتحادیه برابری می‌کند.
محسن حموله دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: ما در سال گذشته توانستیم دو انجمن «کارفرمایان و فروشندگان اسباب‌بازی پولیشی استان تهران» و انجمن «تولیدکنندگان اسباب‌بازی» را در وزارت کار به ثبت برسانیم و اگر  تعداد این انجمن‌ها به عدد پنج برسد کانونی تشکیل می‌شود که ارزش حقوقی آن در این وزارت خانه با اتحادیه برابری می‌کند و می‌تواند از همه امتیازات برخوردار شود.
او به انواع مختلف اسباب‌بازی‌ها اشاره و بیان کرد: اسباب‌بازی‌ها به انواع مختلف چوبی، فلزی، کاغذی، پارچه‌ای و ... تقسیم می‌شوند و هر کدام از این‌ها می‌توانند یک انجمن مستقل داشته باشند و ما امیدواریم در سال پیش رو علاوه بر دو انجمن فروشندگان اسباب‌بازی و تولیدکنندگان، انجمن‌های دیگری هم شکل بگیرد.
حموله با اشاره به ضرورت شکل گیری یک اتحادیه یا انجمن صنفی مستقل برای اسباب‌بازی گفت: مساله مهمی‌ که باید به آن توجه شود این است که ما در کشور، اتحادیه مستقل اسباب‌بازی نداریم تا پیگیر حق و حقوق تولیدکنندگان حتی فروشندگان و واردکنندگان اسباب‌بازی باشد.
دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی به این که لزوم شکل گیری یک اتحادیه مستقل، ۱۹ سال پیش مطرح شده، اشاره و بیان کرد: پس از شکل گیری شورای نظارت بر اسباب‌بازی، موضوعی که در نخستین جلسه مطرح شده و مورد بررسی قرار گرفته تشکیل اتحادیه مستقل بوده است؛ از این رو دبیر شورا، در آن زمان، مکاتباتی را با وزارت بازرگانی وقت داشت اما از آن زمان تاکنون اتفاقی نیفتاده است.
حموله با اشاره به این که بیش از ۴۰۰ فروشگاه اسباب‌بازی در شهر تهران وجود دارد، گفته بود: براساس قانون امور صنفی اگر ۳۰۰ واحد صنفی در یک حوزه فعالیت کنند، باید اتحادیه مستقلی شکل بگیرد اما هنوز اسباب‌بازی، انجمن صنفی مستقلی ندارد. حتی انجمن خرازی‌ها هم بخشی را به طور تخصصی به واردکنندگان اسباب‌بازی اختصاص نداده یا اتحادیه پلاستیک و نایلون، ساختمان مستقلی را برای طراحان اسباب‌بازی در نظر نگرفته یا تولیدکنندگان اسباب‌بازی‌های چوبی و مقوایی نمی‌دانند باید به کجا مراجعه کنند.
به گفته دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی، در سال ۹۶، کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز اسباب‌بازی، ۸ جلسه برگزار و ۴۱۲ پرونده بررسی کرده که از این تعداد ۲۲۰ گواهی نامه ثبت و ۱۱۵ مجوز تولید اسباب‌بازی صادر شده است.

 

 هزار نفر ثبت نام 
[ ]

هزارفروشگاه در سامانه شورای نظارت بر اسباب بازی ثبت نام کرده اند

 

 

دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی اعلام کرد: تاکنون ۱۰۰۰ فروشگاه در سامانه شورای نظارت بر اسباب بازی ثبت نام الکترونیک کرده اند.
محسن حموله در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: به منظور معرفی بیشتر هولوگرام‌های شورای نظارت بر اسباب‌بازی در سطح جامعه به ویژه مراکز عرضه این محصولات، طرح ثبت‌نام الکترونیک واحدهای فروش اسباب‌بازی از طریق توزیع برچسب‌های معرفی هولوگرام طی بخشنامه‌ای از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سراسر کشور اجرایی شد. در این طرح واحدهای عرضه این محصولات می‌توانند ضمن دریافت برچسب‌های مورد نظر از سوی اتحادیه‌های مرتبط و ورود به بخش ثبت‌نام الکترونیک، اطلاعات واحد فروشگاهی خود را ثبت و کد ۱۷ رقمی دریافت کنند.
به گفته دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی،  این برچسب‌ها دارای کد هفت رقمی است که ثبت‌نام براساس آن صورت می‌گیرد و تمامی فروشگاه‌های عرضه ‌کننده اسباب‌بازی و سرگرمی تولید داخل کشور تنها مجاز به فروش نمونه‌ اسباب‌بازی‌هایی‌اند که دارای هولوگرام شورای نظارت بر اسباب‌بازی باشد؛  بر همین اساس هریک از اسباب‌بازی‌های تولید داخل دارای هولوگرام مخصوص به خود هستند.
حموله همچنین بیان کرد: در این طرح که با عنوان «شناسنامه دار کردن اسباب بازی های ایرانی» و با همکاری مدیران کل کانون پرورش فکری و اتحادیه های مرتبط با اسباب بازی و وزارت صنعت معدن و تجارت در سطح کشور صورت گرفته، تا کنون بیش از هزار فروشگاه در سامانه شورای نظارت بر اسباب بازی ثبت‌نام الکترونیکی داشته و کد۱۷رقمی دریافت کرده اند.
او به اهداف طرح شناسنامه دار کردن اسباب بازی های ایرانی اشاره و بیان کرد: یکی از اهداف این طرح، اطلاع رسانی به فروشندگان و خانواده ها از این موضوع است که اسباب بازی های ایرانی،  برای فروش و توزیع در فروشگاه، باید برچسب هولوگرام ثبت یا مجوز تولید را روی بسته‌بندی خود الصاق کنندتا خانواده ها از طریق پیامک وارسال شماره روی هولوگرام نسبت به اطلاعات اسباب بازی آگاهی پیدا کنند.
حموله همچنین گفت: نکته دیگراین که با توجه به نبود اتحادیه مستقل در حوزه اسباب بازی، تاکنون هیچ آمار جامعی از سطح فروشگاه های اسباب بازی در سطح کشور وجود نداشته و براساس مصوبه شورای نظارت بر اسباب از سال ۹۱تولید کنندگان اسباب بازی های ایرانی باید نسبت به درج هولوگرام برای محصول خود از طریق دبیرخانه شورای نظارت اقدام کنند.

 

 آگهی مناقصه 
[ ]

شرایط مناقصه

صفحه:   تعداد كل ركوردها : 126  تعداد ركورد در صفحه:
صفحه اصلي ارتباط با ما در باره ما نقشه سايت