جستجو              
صفحه:   تعداد كل ركوردها : 219  تعداد ركورد در صفحه:
 کتاب صنعت 
[]

جهت دانلود به روی کتاب کلیک کنید

 کمیسیون هفتم 
[ ]
چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی کانون (4)

نتایج هفتمین نشست کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز اسباب‌بازی در سال ۱۳۹۷ از سوی دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی اعلام شد.

به ‌گزارش اداره‌ کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در این نشست ۵۲ پرونده مورد بررسی و صدور رأی قرار گرفت که از این تعداد، ۵۰ مورد ثبتی و ۲ نمونه خواستار مجوز تولید بود.

بر اساس این گزارش از مجموع پرونده‌های ثبتی، ۳۹ پرونده از نظر ثبت بدون مانع تشخیص داده شد که از نظر گروه‌بندی اسباب‌بازی‌ها، ۸ نمونه در گروه آموزشی و کمک‌آموزشی ۷ سرگرمی در گروه فکری، ۲۴ مورد در گروه فرهنگی‌هنری قرار داشتند.

بر همین اساس در هفتمین نشست کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز اسباب‌بازی ۱۱ پرونده نیز مجوز تولید دریافت کرد که از نظر گروه‌بندی اسباب‌بازی۲ اسباب‌بازی در گروه حرکتی مهارتی، ۸ سرگرمی فکری و ۱ نمونه آموزشی و کمک‌آموزشی قرار داشت.

هم‌چنین در این کمیسیون یک نمونه رای نیاورد و یک مورد دیگر نیز نیاز به بررسی بیشتر تشخیص داده شد.

در حال حاضر اسباب‌بازی‌ها و سرگرمی‌های در ۶ گروه‌ حرکتی مهارتی، آموزشی و کمک‌آموزشی، فکری، فرهنگی‌هنری، کمک‌درمانی، الکترونیکی و رایانه‌ای مورد بررسی و صدور رأی قرار می‌گیرد.

گفتنی است، دبیرخانه شورای نظارت با توجه به سیاست‌های حمایتی و هدایتی و به منظور معرفی ایده‌ها، طرح‌ها و تولیدات داخلی و اسباب‌بازی‌های جدید و در سال حمایت از تولید ملی و کالاهای ایرانی اقدام به تهیه فهرستی از اسباب‌بازی‌های جدید برای آگاهی جامعه صنعت اسباب‌بازی کرده است که از طریق رسانه‌های جمعی در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

هدف از این کار، معرفی طراحان اسباب‌بازی که اغلب جوانان هستند به جامعه تولیدکنندگان است تا این معرفی، سرآغاز کار جدید و افزایش تولیدات ارزنده داخلی در کشور باشد امری که با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم افزایش ابتکارات تولیدکنندگان، استقلال اقتصادی و افزایش ثروت ملی باید بیشتر مدنظر قرار گیرد.

جهت مشاهده لیست پرونده های ثبتی و تولیدی بررسی شده اینجا کلیک کنید 

 مقاومت 
[]
ثبت عروسک‌های مقاومت در شورای نظارت بر اسباب‌بازی

مجموعه عروسک‌های مقاومت که شامل ۳۰ عروسک هستند، در دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی ثبت شد.

محسن حموله دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت حوزه ثبت اسباب بازی، گفت: به دنبال رویکرد جدید شورای نظارت بر اسباب‌بازی به فرهنگ ایرانی قومی هر منطقه و ثبت عروسک‌های ایرانی به عنوان ابزارهای ارزشمند فرهنگی که نقش مهمی در انتقال فرهنگ هر جامعه دارد و همچنین حمایت ازحقوق طراحان عروسک ایرانی و تعمیق فرهنگ مقاومت و پایداری، عروسک‌های پارچه‌ای مقاومت و مجموعه عروسک‌های مقاومت که شامل ۳۰ عروسک با ایده پردازی و طراحی «زهرا حبیبی» است در دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی ثبت شد.

او ادامه داد: مجموعه ۳۰ تایی عروسک‌ها از جنس خمیر است و بر اساس شخصیت‌های واقعی افراد که سمبل مقاومت در کل دنیا بوده‌اند و با استکبار مبارزه کرده‌اند، طراحی و ساخته شده است.

حموله افزود: این مجموعه به همراه شناسنامه و کارت راهنمای هر عروسک برای آشنایی کودکان با فرهنگ مقاومت طراحی شده است. در میان این عروسک‌ها شخصیت‌های بزرگ و تأثیر گذار تاریخی مانند مهاتما گاندی، سالوادرآلنده، حماد زکزاکی، محمد حسین فهمیده، جهاد مغنیه، شیخ عیسی قاسم، محسن حججی، مصطفی چمران، جمیل بوپاشا و احمد سوکارنو و...
دیده می‌شود. در دست هرکدام از عروسک‌ها، سمبل‌هایی متناسب با فرهنگ هر منطقه و همچنین کبوتر سفید که نماد صلح برای کودکان دنیاست، طراحی شده است

 کمیسیون 97 /12 
[]
چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی کانون (4)

ششمین نشست کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی در بهمن سال ۱۳۹۷ برگزار و ۵۸ پرونده بررسی شد.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، از میان پرونده‌های خواستار مجوز ۵۶ اسباب‌بازی ثبتی و ۲ نمونه خواستار مجوز تولید بود.

بر اساس این خبر از مجموع پرونده‌های ثبتی، ۳۲ مورد از نظر ثبت بلامانع تشخیص داده شد، ۲۱ پرونده مجوز تولید دریافت کرد و ۳ پرونده رای نیاورد و ۲ اسباب‌بازی نیز نیاز به بررسی بیشتر تشخصیص داده شد.

در حال حاضر اسباب‌بازی‌ها و سرگرمی‌های در ۶ گروه ‌حرکتی مهارتی، آموزشی و کمک‌آموزشی، فکری، فرهنگی هنری، کمک درمانی، الکترونیکی و رایانه‌ای مورد بررسی و صدور رأی قرار می‌گیرد.

گفتنی است، دبیرخانه شورای نظارت با توجه به سیاست‌های حمایتی و هدایتی و به منظور معرفی ایده‌ها، طرح‌ها و تولیدات داخلی و اسباب‌بازی‌های جدید و در سال حمایت از تولید ملی و کالاهای ایرانی اقدام به تهیه فهرستی از اسباب بازی‌های جدید برای آگاهی جامعه صنعت اسباب‌بازی کرده است که از طریق رسانه‌های جمعی در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

هدف از این کار، معرفی طراحان اسباب بازی که (اغلب جوانان هستند) به جامعه تولید کنندگان است. تا این معرفی، سرآغاز کار جدید و افزایش تولیدات ارزنده داخلی در کشور باشد امری که با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم افزایش ابتکارات تولیدکنندگان، استقلال اقتصادی و افزایش ثروت ملی باید بیشتر مدنظر قرار گیرد

ليست پرونده های ثبتي و توليد بررسي شده در ششمين جلسه کميسيون

 انجمن تشکیل 
[]
نشست هم‌اندیشی طراحان و عروسک‌سازان ایرانی

طراحان و عروسک‌سازان ایرانی با انتخاب اعضای هیات موسس اولیه، گام نخست را برای تشکیل یک انجمن تخصصی برداشتند.

به‌گزارش اداره‌کل روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل کانون، شورای نظارت بر اسباب‌بازی سال‌ها پیش در یکی از مصوبه‌هایش برضرورت تشکیل یک اتحادیه مستقل اسباب‌بازی تاکید کرده است که مقدمه آن ایجاد انجمن‌های تخصصی است.

در این میان و با توجه به این مساله که صنعت اسباب‌بازی در این سال‌ها به دلیل نداشتن یک اتحادیه مستقل در سطح کشور همواره با مشکلاتی روبرو است طی ماه‌های اخیر و با حمایت این شورا، «انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی ایران» و «انجمن فروشندگان اسباب‌بازی و پولیش استان تهران» از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجوز فعالیت دریافت کردند.

اکنون طراحان و عروسک‌سازان ایرانی نیز روز 29 بهمن 1397 با برپایی یک نشست در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اعضای هیات موسس این انجمن را انتخاب کردند تا پس از آن، هماهنگی‌های لازم برای دریافت مجوز تاسیس این انجمن تخصصی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت گیرد.

بر همین اساس لیلا کفاش‌زاده، نیلوفر جلیلوند، صبا آقاکثیری، الهام مردان‌پور، و علیرضا مهرانیان به عنوان اعضای هیات موسس انجمن طراحان و عروسک‌سازان ایران معرفی شدند.

کفاش‌زاده، کارشناس میراث فرهنگی، مسئول دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی، عضو شورای کتاب کودک، پژوهشگر حوزه عروسک‌های بومی و آئینی و پژوهشگر حوزه افسانه و اسطوره است.

هم‌چنین جلیلوند، طراح و سازنده انواع عروسک‌های پارچه‌ای، کارآفرین از عرضه ساخت عروسک، مدرس دوره‌های عروسک‌سازی بزرگسال و کودک از فعالان حوزه عروسک‌سازی است.

بر همین اساس آقاکثیری، طراح، تولیدکننده و صادرکننده عروسک، برگزار کننده دوره‌های آموزش عروسک‌سازی، تصویرگر کتاب‌های کودک و از کارآفرینان حوزه اشتغال بانوان خود سرپرست و بد سرپرست است.

در همین حال مردان‌پور، طراح عروسک، نقاش، خطاط، مترجم و گرافیست فعال در زمینه عروسک‌سازی و مهرابیان، طراح عروسک، نویسنده، فیلم‌ساز، عکاس، گرافیست، مدیر بخش تحقیق و پژوهش حوزه عروسک‌های بومی محلی، آیینی است

 مصاحبه رسالت 
[ ]
printlogo


دبير شوراي نظارت بر اسباب بازي در گفت‌وگو با رسالت
اسباب‌بازي کالايي استراتژيک در دوران جنگ نرم
 
 

توليد کنندگان اسباب بازي در ايران از نبود متولي در اين حوزه و عدم حمايت از توليد و نظارت بر واردات ابراز ناراحتي مي کنند. اين امر در حالي است که اسباب بازي ابزاري فرهنگي براي انتقال خرده فرهنگ‌ها و شکل گيري شخصيت کودکان محسوب مي شود حال اگر بدون متولي رها شود يا نظارتي بر توليد و ورود اسباب بازي هاي مغاير با فرهنگ ايراني و اسلامي نشود چه خواهد شد؟ به سراغ «محسن حموله» دبير شوراي نظارت بر اسباب بازي رفته ايم تا اين امر را پيگيري کنيم. اين مصاحبه را پيش رو داريد.
*جناب حموله! عنوان مي شود صنعت اسباب بازي در ايران بدون متولي است و بر توليد و واردات اسباب بازي جز در مواردي محدود نظارتي صورت نمي گيرد؛ پاسخ شما چيست؟
براساس مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي از سال 1378شوراي نظارت بر اسباب‌بازي به رياست مدير عامل کانون و با حضور نمايندگان وزارتخانه هاي آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامي، صنعت، معدن و تجارت، بهداشت درمان و آموزش پزشکي، صدا و سيما واتحاديه نايلون و پلاستيک به عنوان اعضاي شوراي سياست‌گذاري فعاليت مي کند.
 اين شورا به منظور تحقق حمايت، هدايت و نظارت بر طراحي، ساخت، واردات و توزيع اسباب‌بازي در کشور فعاليت خود را انجام مي دهد و دبيرخانه آن در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان است.بر اساس ماده 14 آيين نامه شوراي نظارت بر اسباب بازي که توسط شوراي فرهنگ عمومي کشور مصوب و ابلاغ شده است کليه طراحان اسباب بازي که بخواهند طرحي را به ثبت برسانند بايد به شورا مراجعه کنند و تشکيل پرونده بدهند در شوراي نظارت براسباب بازي کميسيون ثبت مجوز جلساتي را تشکيل مي دهد و در خصوص ثبت مجوز توليد کننده اسباب بازي ايراني اعلام نظر مي کند. 
بايد بگويم که از سال 81 تاکنون بيش از 3 هزار و 600 اسباب بازي ثبت و گواهينامه توليد دريافت کردند و هر اسباب بازي بايد هولوگرام شوراي نظارت براسباب بازي را داشته باشد چرا که اين هولوگرام شناسنامه اسباب بازي ايراني است و خانواده ايراني مي تواند با ارسال اين هولوگرام به سامانه 300074010 شناسنامه آن را دريافت کند.
 در خصوص نظارت بر واردات اسباب بازي هم بايد بگويم هرگونه اسباب بازي که بخواهد از مبادي قانوني ترخيص شود بايد شوراي نظارت براسباب بازي بررسي و در صورت نداشتن مغايرت هاي فرهنگي ترخيص شود مصاديق اسباب بازي‌هاي 
ممنوعه هم به گمرک و مراجع ذيصلاح اعلام شده و در سايت شوراي نظارت بر اسباب بازي هم براي همگان قابل رويت است.براي تسهيل در امر واردات هم کانون در خوزستان، هرمزگان، بوشهرو تهران دفاتر صدور مجوز و ترخبص اسباب بازي داير کرده است. در سال 96، 3هزار و 458 پرونده واردات اسباب بازي در شوراي نظارت تشکيل شده و کارشناسان هم آنها را بررسي کردند و در صورت عدم مشکل ترخيص شده اند. 
در 6 ماه اول امسال هم با توجه به نوسانات ارز و مشکلات واردات 728 پرونده تشکيل  و بررسي ها توسط کارشناسان انجام شده است. پس شوراي نظارت بر اساس وظايف، فعاليت خود را انجام داده ولي بايد گفت مشکل صنعت اسباب بازي نبود يک اتحاديه مستقل است.
 در حال حاضر متولي اسباب بازي هاي خارجي در سطح عرضه و خريد اتحاديه خرازي هاست و متولي توليد داخل اتحاديه نايلون و پلاستيک است در اين بين برخي از اسباب بازي‌‌ها مانند اسباب بازي هاي کاغذي، پارچه اي و ... مشمول اين دو نمي شوند. نزديک 20 سال است که براساس مصوبه شوراي نظارت بر اسباب بازي ضرورت تشکيل اتحاديه مستقل تصويب شده ولي تاکنون علي‌رغم پيگيري‌هاي مکرر انجام نشده است. با اين حال در سال گذشته و بعد سومين جشنواره ملي اسباب بازي با تعامل و هماهنگي توليدکنندگان اسباب بازي هم به برخي فروشندگان و واردکنندگان اسباب بازي مجوز فعاليت دو انجمن از وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعي داده شد.
 شوراي نظارت بر اسباب بازي از نظر مصوبات، آيين نامه‌ها و دستورالعمل در حوزه صنعت اسباب بازي چيزي کم ندارد ولي بايد براي يک کار بزرگ عزم ملي ايجاد شود اگر هر يک از اعضاي شورا که پيش تر معرفي شدند، تکاليف و وظايف خود را در حوزه صنعت اسباب بازي با هماهنگي شوراي نظارت انجام دهند شاهد اتفاقات خوبي خواهيم بود.
*چه مشکلاتي بر سر راه توليد اسباب‌بازي در کشور وجود دارد؟
صنعت اسباب‌بازي از ديگر صنايع داخلي مستثني نيست، و تمام مشکلاتي که بر سر راه ديگر صنايع وجود دارد فرا راه صنعت اسباب‌بازي نيز هست. اما در اين ميان از آن‌جهت که صنعت اسباب‌بازي يک صنعت فرهنگي محسوب مي شود با مسائلي درگير است که شايد باقي صنايع از آنها بي‌خبر باشند. مسائل فرهنگي و تأثير اين کالاي به خصوص بر روي فرهنگ و عمق اين مسئله اسباب‌بازي را به يک کالاي استراتژيک در دوران جنگ نرم تبديل کرده است. اما اين مهم با ارتباط بيشتر مابين متخصصين مردم شناسي، روان‌شناسي و طراحي با بخش توليد قابل کنترل و مديريت است. 
از سوي ديگر از آن‌جهت که کالاي فرهنگي معمولا در بخش فروش داراي توقف زياد است و احتمال دارد که مدت زمان گردش اقتصادي که ايجاد مي‌کند طولاني باشد بيش از هر صنعت ديگري نياز به حمايت از اين نوع دارد که حذف ماليات بر ارزش افزوده يا بخشودگي مدت‌دار آن مي تواند به اين صنعت کمک شاياني کند. 
البته موضوع جالبي که بايد بدان توجه نمود بحث تکنولوژي‌هاي نو در اين صنعت است که از آن‌جهت که اين صنعت در ايران داراي تيراژ و وسعت محدود است اين فناوري‌ها در اين صنعت تاکنون به کار گرفته نشده است. اين مسئله با پيوستن به بازارهاي جهاني و منطقه‌اي قابل برطرف شدن است تا ضمن افزايش تيراژ صنعت اسباب‌بازي بتواند از تکنولوژي‌هاي روز و مواد با کيفيت در مقياس انبوه بهره ببرد.
*چطور بر ورود و عدم ورود اسباب بازي هاي مغاير با فرهنگ ايراني و اسلامي نظارت مي شود؟
اگر اسباب بازي از مبادي قانوني و گمرک وارد کشور شود مي بايد براي تشکيل پرونده در شوراي نظارت بر اسباب بازي 
و بعد از بررسي  تک تک اسباب بازي ها که مغايرت فرهنگي نداشته باشند ترخيص خوهد شد ولي اين امر به تنهايي ميسر نيست هر يک از سازمان هاي متولي بايد نقش خود را در سطح عرضه و توزيع درست انجام دهند، مثلا اتحاديه هاي مرتبط با صنعت اسباب بازي که اشاره شد اتحاديه خرازي و نايلون و پلاستيک هستند بايد با هماهنگي شوراي نظارت بر اسباب بازي به طور مستمر از فروشگاه هاي سطح کشور بازديد داشته باشند که اگر اسباب بازي‌هايي وجود داشته باشند که مغايرت فرهنگي دارد يا از مبادي غير قانوني وارد شده است به آنها تذکر و جمع آوري شود. يا ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در نوبت ها و فصل هاي مرتبط بايد در سطح عرضه و فروشگاه ها با هماهنگي شوراي نظارت براسباب بازي بازديد داشته باشند . 
در سال گذشته کميسيون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران با همکاري شوراي نظارت بر اسباب بازي نزديک به 350 فروشگاه بازديد و به برخي از اين فروشگاه‌ها تذکرات فرهنگي داده شد و برخي از اسباب بازي‌ها هم ممنوعه جمع آوري شد. يا مثلا صدا و سيما با تهيه برنامه هاي مختلف بتواند تاثير اسباب بازي‌هاي مختلفي را که مروج فرهنگ غربي است را به خانواده ها يادآوري کنند و سازمان ملي استاندارد از آن جايي‌که استاندارد اسباب بازي الزامي و اجباري است چه اسباب بازي توليد داخل و چه اسباب بازي هاي وارداتي مي بايست در اين زمينه تدبير بهتري داشته باشد و نظارت هاي خود را مستمر روي اين قضيه داشته و در سطح بازه ها هم حضور داشته باشند و برخي از موارد و اسباب بازي هايي که به لحاظ استاندارد مشکل دارند را تذکر داده و جمع آوري کنند. 
قطعا اگر تمام سازمان هاي متولي و مرتبط با صنعت اسباب بازي با تعامل و همکاري خود بتوانند وظايف خود را به درستي انجام دهند بدون شک شاهد روزهاي بهتري براي صنعت اسباب بازي خواهيم بود.
*پيوست فرهنگي در توليد اسباب‌ بازي ايراني چه جايگاهي دارد؟
از آن‌جهت که اسباب بازي به عنوان يک توليد فرهنگي بدون پيوست فرهنگي به هيچ وجه قابل طرح نيست. ديدن اسباب‌بازي به منزله يک کالاي لوکس و دم دستي ضربه‌هاي جبران ناپذيري را به شالوده فرهنگي کشورهايي مثل ايران که داراي پيشينه فرهنگي غني است وارد خواهد کرد. از اين رو ايجاد بسترهاي فرهنگي ارائه و پيوست هاي فرهنگي آن براي صنعت اسباب‌بازي بيش از هر صنعت ديگري قابل طرح و برنامه‌ريزي است. 
به هر صورت پيوست فرهنگي به غير از دست به دست هم دادن رسانه‌هايي چون کتاب، فيلم، انيميشن و... در بازارهاي مختلف نيست که  ايجاد زيرساخت‌هاي فرهنگي و فلسفي لازم را نيز مي‌طلبد لذا صنعت اسباب ‌بازي بايد پذيراي حضور متخصصين اين حوزه ها مثل روان‌ شناسان، طراحان، جامعه‌ شناسان، فلاسفه و... باشد.
البته از يک ديد خود اسباب ‌بازي مي تواند پيوست فرهنگي بسياري از مسائل آموزشي و ترويجي باشد که نبايد از اين مهم نيز غافل شد. موضوعاتي چون آموزش شهروندي، مهارت‌هاي زندگي، بهداشت، بورس و... و بسياري ديگرکه از طريق ايجاد پيوست فرهنگي چون اسباب‌ بازي به طور جدي قابل پيگيري و بحث است که جا دارد ارگان‌هاي ذيربط به اين مهم توجه ويژه داشته باشند.
 50 ثبت عروسک 
[]
محسن حموله، رييس دبيرخانه شوراي نظارت بر اسباب‌بازي/ عکس از الهه عليرضالو

با هدف ارج نهادن به فرهنگ ایرانی و قومی هر منطقه و حمایت از حقوق طراحان عروسک‌های ایرانی، ثبت طرح عروسک‌های ایرانی در شورای نظارت بر اسباب‌بازی با تخفیف ۵۰ درصدی صورت خواهد گرفت.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، سرپرست دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی در این باره گفت: «این اقدام با هدف حمایت از ثبت عروسک‌های ایرانی در شورای نظارت بر اسباب‌بازی صورت می‌گیرد. طی نشستی اعضای کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز موافقت کردند که برای ارج نهادن به فرهنگ ایرانی و قومی هر منطقه و حمایت از حقوق طراحان عروسک‌های ایرانی، ثبت طرح عروسک‌های ایرانی در شورای نظارت بر اسباب‌بازی با ۵۰ درصد تخفیف صورت پذیرد. بر این اساس صاحبان طرح‌ها پس از ثبت آثارشان، گواهی‌نامه دریافت خواهند کرد.»

محسن حموله با اشاره به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی که از سال ۱۳۷۷ انجام شده است، ادامه داد: «یکی از وظایف شورای نظارت بر اسباب‌بازی ثبت طرح و مجوز تولید اسباب‌بازی ایرانی برای تولیدکنندگان از سوی شورای نظارت بر اسباب‌بازی است. طبق مصوبات شورای نظارت طرح، ایده و... هر اسباب‌بازی که در شش گروه فکری، فرهنگی هنری، حرکتی مهارتی، آموزشی و کمک آموزشی، الکترونیکی و رایانه‌ای، کمک درمانی طراحی و تولید می‌شود؛ در کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز این شورا بایستی مورد بررسی قرار گیرد. در مرحله‌ بعد این تولیدات در صورت داشتن شرایط لازم، ثبت شده و گواهی‌نامه دریافت می‌کنند. تاکنون بیش از ۳۰۰۰ اسباب‌بازی در این شورا بررسی شده و گواهی‌نامه دریافت کرده‌اند که از این تعداد تنها ۲۰۰ گواهی‌نامه مربوط به عروسک‌های ایرانی بوده است.»

حموله درباره‌ی اقدام جدید این شورا گفت: «از آنجا که طی نشست «هم‌اندیشی طراحان عروسک ایرانی» که در تاریخ ۲۹ بهمن برگزار شد، چالش‌های این حوزه مورد بحث قرار گرفت، قرار است با همت طراحان عروسک، دریافت مجوز تشکیل «انجمن طراحان عروسک ایرانی» در کشور پیگیری و انجمن پس از دریافت مجوز از سوی وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی، فعالیت قانونی خود را شروع کند با این اقدام برخی از موانع هنرمندان، طراحان و تولید کنندگان این کالای ایرانی برطرف خواهد شد. در همین راستاست که برای تسهیل این امر، ثبت این آثار با تخفیف ۵۰ درصدی صورت می‌گیرد تا کانون ‌پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز سهم خود را در این اقدام فرهنگی ایفا کند.

 ایجاد انجمن عروسک 
[ ]
نشست هم‌اندیشی طراحان عروسک‌های ایرانی

در نخستین نشست هم‌اندیشی طراحان عروسک‌های ایرانی ضرورت ایجاد انجمنی اختصاصی برای عروسک‌سازان بررسی شد. همچنین عروسک‌سازان با شرایط و نحوه‌ی ثبت عروسک در شورای نظارت بر اسباب‌بازی و میراث فرهنگی ناملموس آشنا شدند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، نخستین نشست هم‌اندیشی طراحان عروسک‌های ایرانی با حضور جمعی از عروسک‌سازان و دست‌اندرکاران این حوزه بعدازظهر دوشنبه 29 بهمن  1397در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.
در این نشست بیش از 100 عروسک‌ساز از سراسر ایران حضور داشتند و ضرورت و فواید تشکیل انجمن عروسک‌سازان را نقد و بررسی کردند و با شرایط ثبت عروسک در میراث فرهنگی ناملموس یا شورای نظارت بر اسباب‌بازی آشنا شدند.
این نشست به پیشنهاد نیلوفر جلیلوند، عروسک‌ساز و مدیر استودیو نیلشید که تجربه‌ حضور در دو دوره جشنواره‌ی ملی اسباب‌بازی را داشته است، تشکیل شد.
دبیر این نشست، هدف از طرح ایده‌ی برپایی چنین نشستی را جای خالی عروسک ایرانی در مغازه‌ها و فروشگاه‌ها یا در میان اسباب‌بازی‌های بچه‌های ایرانی مطرح کرد و اهمیت چنین نشستی را در دسترسی همه‌ی کودکان به عروسک‌های ایرانی برشمرد.
جلیلوند گفت: اگر همه‌ی ما عروسک‌سازان و طراحان عروسک ایرانی با هم باشیم و انجمنی تاسیس کنیم علاوه بر این‌که می‌توانیم آموزش‌های لازم را برای عروسک‌سازان تازه‌کار ارایه دهیم امکان ثبت کارها و حمایت معنوی از آثار نیز فراهم می‌شود.
او ابراز امیدواری کرد این نشست به تشکیل انجمنی منجر شود تا عروسک‌سازان بتوانند خواسته‌ها، نیازها و حق و حقوق‌شان را از دست‌اندرکاران این حوزه مانند کانون پرورش فکری یا شورای نظارت بر اسباب‌بازی طلب کنند. 
آیدین مهدی‌زاده، دبیر «ایده آزاد» اسباب‌بازی نیز در بخشی از این نشست بر اهمیت اشتراک‌گذاری مطالبات دست‌اندرکاران این حوزه و همچنین اشتراک‌گذاری توانمندی‌ها، تاسیس انجمن، شرکت در نمایش‌گاه‌ها، یا بهره‌مندی از بسته‌بندی و توزیع مناسب تاکید کرد.
او همچنین با اشاره به عنوان مصوبه‌های این جلسه، نوید اختصاص یک سالن اختصاصی به عروسک‌سازان در پنجمین جشنواره‌ی ملی اسباب‌بازی را داد تا از حضور تنها دو عروسک‌ساز در چنین جشنواره‌ای به سمت حضور 100 عروسک‌ساز برویم. 
مهدی‌زاده با اشاره بر این‌که دست‌اندرکاران نشست به دنبال فرصتی برای بیشتر شدن چنین رویدادها و محافلی هستند، اظهار داشت: برهمین اساس به پیشنهاد کانون و خانم جلیلوند قرار است نمایشگاهی از این عروسک‌ها تا پیش از جشنواره‌ی پنجم اسباب‌بازی و در 6 ماهه‌ی نخست سال آینده برگزار کنیم.
همچنین در بخش دیگر از این همایش نماهنگی به نمایش گذاشته شد که مهدی‌زاده هدف از نمایش آن‌را دعوت از حاضران برای شرکت در رویداد «ایده آزاد» اسباب‌بازی مطرح کرد که به همت بخش سرگرمی‌های سازنده کانون در حال برگزاری است و علاقه‌مندان می‌توانند ایده‌های خودشان را به این رویداد ارسال کنند تا در اختیار کانون قرار بگیرد و تولید شود. 
طبق فراخوان این رویداد تا 12 اسفند فرصت ارایه، ثبت ایده و شرکت در کلاس‌ها و کارگاه‌های آن وجود دارد.
همچنین مهدی‌زاده از قصد شورای نظارت بر اسباب‌بازی برای برگزاری دوره‌ آموزشی شش ماهه در زمینه‌ی انواع قالب‌گیری پلاستیکی و پلی‌استر از طراحی کاراکتر تا ساخت و نمونه‌سازی خبر داد و از عروسک‌سازان دعوت کرد تا دوره‌های پیشنهادی و مورد نیاز خودشان را مطرح و ثبت کنند.
در ادامه‌ی این نشست لیلا کفاش‌زاده، مسوول کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی نیز با موضوع ضوابط ثبت عروسک‌های بومی در فهرست میراث ناملموس سخن گفت.
او با تاکید بر این‌که پیش‌تر نام بردن از عروسک به عنوان میراث ناملموس کار خیلی سختی بود، گفت: اما زمان حاضر با 12 سال پیش خیلی تفاوت کرده و اوضاع بهتر شده است.
او در ادامه به بررسی مواردی پرداخت که میراث فرهنگی در فهرست خودش ثبت می‌کند.
کفاش‌زاده با تاکید بر این‌که عروسک به عنوان یک شی در میراث فرهنگی بررسی نمی‌شود مگر آن‌که قدمتی 100 سال به بالا داشته باشد، اظهار داشت: در بخش میراث فرهنگی ناملموس بخشی که نمی‌توان لمس کرد مثل آیین، لالایی، روش ساخت یا آیین‌های وابسته مورد توجه قرار می‌گیرد. برای نمونه عروسک‌هایی که برای طلب باران یا دعا هستند مانند عروسک باران‌خواهی یا آفتاب‌خواهی.
او ادامه داد: گاه عروسک‌ها خودشان به مثابه ساخت اثر فرهنگی، تاریخی و هنری هستند، برای مثال روش ساخت قورچوق، گاه برای بازی ساخته می‌شده و عروسک‌های بازیچه بوده‌اند.
کفاش‌زاده با اشاره به این‌که اگر عروسکی را در میراث فرهنگی ناملموس ثبت می‌کنیم روش ساخت، آیین یا حرف‌هایی که پیرامون آن وجود دارد ثبت می‌شود، یادآور شد: اما شورای نظارت بر اسباب‌بازی در کانون پرورش فکری بعد فیزیکی عروسک را ثبت می‌کند.
او در ادامه به روند یک پرونده‌ی ثبت اثر یا عنصر معنوی در میراث فرهنگی اشاره کرد و توضیح داد: پیشنهاد دهنده‌ی پرونده می‌تواند استان، نهاد دولتی یا غیردولتی، فرد حقوقی یا فرد حقیقی باشد. همچنین پرونده باید به شکل ناملموس دربیاد و نامی داشته باشد مانند عروسک قورچوق، عروسک ترکمن و آیین‌های وابسته یا نامی بومی داشته باشد مانند عروسک استان اردبیل به نام قاری ننه یا گلین.
او ادامه داد: همچنین اسامی و معرفی جوامع، گروه‌ها و افراد مرتبط با عنصر ناملموس پیشنهادی مانند بی‌بی، ذلیخا، سارا، آی‌نور، آیناز و نظری داشلی برو، دانشکده هنرهای نمایشی دانشگاه تهران، عروسک‌خانه ماه گنج، موزه عروسک و فرهنگ، موزه عروسک‌های ملل، موزه عروسک و اسباب‌بازی کاشان یا موسسه آوای طبیعت پایدار مهم است.
به گفته‌ی کفاش‌زاده در بخش توصیف پرونده، این توصیف باید جزو نمودها و مظاهر ناملموس باشد و همچنین جوامع، گروه‌ها و برخی افراد آن‌را بخشی از میراث فرهنگی خود بدانند.
او با تاکید بر این موضوع که این عنصر باید به‌طور مستمر از نسلی به نسل دیگر منتقل و دائما بازآفرینی شود، اظهار داشت: از سوی دیگر باید به جوامع و گروه‌های مربوطه حس هویت، استمرار و تداوم ببخشد، با حقوق انسان‌ها، محیط زیست و جانوران در تعارض نباشد و با احترام متقابل بین جوامع، گروه‌ها، افراد و توسعه پایدار ناسازگار نباشد. 
کفاش‌زاده تاکید کرد: در میان حامیان و مجریان آن، عنصر زنان یا کودکان اهمیت ویژه‌ای برای میراث فرهنگی دارند. همچنین روش انتقال آن یعنی رسمی یا غیررسمی (استاد شاگردی، پدر به فرزند و...) نیز نقش دارد.
او درباره‌ی بخش معنا و کارکرد چنین پرونده‌هایی گفت: جایگاه فرهنگی عنصر ناملموس باید مشخص باشد و در تعارض با حقوق بشر، محیط زیست و جانوران نباشد. همچنین عامل احترام متقابل بین جوامع و عامل توسعه پایدار باشد.
به گفته‌ی او در روش معرفی باید به این نکات توجه داشت که ثبت این اثر چگونه به دیده شدن آن، به ترغیب گفت‌وگو بین جوامع و به احترام به تنوع فرهنگی کمک می‌کند؟
اقدام‌های پاسدارانه مردمی و دولتی مانند شناسایی، مستندنگاری، ثبت در فهرست، معرفی و ترویج (پیش و پس از ثبت)، انتقال به نسل آینده و ارایه‌ی پیشنهادها برای پیشیگری از آسیب و تهدید، ایجاد حس تعلق، ایجاد آگاهی بین جوامع و... مانند برگزاری جشنواره‌های بومی و محلی یا ساخت فیلم مستند و غیره از دیگر مباحثی بود که کفاش‌زاده پیرامون پرونده‌ی ثبت یک اثر در میراث فرهنگی ناملموس به آن‌ها اشاره کرد. 
او در پایان اشاره‌ای به معرفی 15 عروسکی داشت که در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور ثبت شده‌ که عبارتند از: دوتوک، دوهتولوک، لیلی، بی‌بی کگ‌، بوکه بارانه، تکم، عروسک چشم زخم گراش، قورچوق، لال بهیگ، جلی، مینا، لوپک چمکی یا ماهی ملک، جلی(ابرکوه) قاشقی و چمچجه خاتون.
به گفته‌ی کفاش‌زاده عروسک‌های بومی نماد تحرک و پویایی از یک قومیت، فرهنگ و کشور هستند.
در ادامه‌ی این نشست محمودنژاد، کارشناس شورای نظارت بر اسباب‌بازی توضیح‌هایی درباره‌ی چگونگی ثبت عروسک یا سرگرمی در این شورا ارایه کرد.
شورای نظارت بر اسباب‌بازی به عنوان متولی صنعت اسباب‌بازی در حوزه عروسک تاکنون بیش از 200 عروسک ایرانی را ثبت کرده است. عروسک‌ها جزو گروه سرگرمی فرهنگی هستند. به گفته‌ی محمودنژاد طبق قانون هر اسباب‌بازی باید در این شورا ثبت شود. او حسن این شورا را اطلاع‌رسانی در زمینه‌ی تمامی عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌ها برشمرد. 
در ادامه‌ی مباحث این نشست شایان فروزنده‌دل درباره‌ی چرایی و اهمیت ایجاد انجمن طراحان عروسک‌های ایرانی سخن گفت. 
او ضمن ارایه توضیح‌هایی درباره‌ی اساس تشکیل یک انجمن و ضرورت انتخاب هیات موسس آن در این جلسه گفت: از آن‌جا که در صنف اسباب‌بازی اتحادیه‌ای نداریم و در پی ثبت چنین اتحادیه‌ای هستیم برای همین یک پله عقب‌نشینی و انجمن را ثبت کرده‌ایم. البته اگر مجموع این انجمن‌ها به پنج انجمن برسد می‌توانیم کانون اسباب‌بازی را تاسیس کنیم.
فروزنده‌دل ضمن دعوت از حاضران در این نشست برای شرکت در جشنواره‌ی پنجم اسباب‌بازی در سال آینده، ادامه داد: تشکیل این انجمن کمک می‌کند تا مسوولان و هیات موسس آن با دغدغه‌های فعالان این حوزه، مشکلات و نیازها آن‌ها آشنا شوند. 
سخنرانی پایانی این نشست را افسانه احسانی، کارآفرین حوزه‌ی گردشگری پایدار و صنایع دستی روستایی و عشایری برعهده داشت.
او که در حال حاضر حدود هفت سال است بر روی احیای عروسک‌های روستایی با هدف حفظ منابع طبیعی و سازگار با محیط زیست کار می‌کند، گفت: عروسک‌سازی دنیای شما عروسک‌سازان است و علاقه‌مند هستید تفاوت عروسک‌های‌تان را با سایر عروسک‌ها بیان کنید. اما به یاد داشته باشید اگر در کنار بقیه و با هم نباشیم کاری از پیش نمی‌بریم.
احسانی تاکید کرد: تشکیل چنین انجمنی برای این نیست که مشکلات فردی‌مان حل شود؛ بلکه با این هدف باید عضو انجمن شویم که ما برای انجمن چه می‌کنیم. 
او در پایان بر لزوم توجه به هویت ایرانی در طراحی و ساخت عروسک‌ها مانند ساخت عروسک یوزپلنگ ایرانی تاکید کرد.
معرفی عروسک‌سازان و عروسک‌ها یا برند آن‌ها و همچنین ارایه‌ قصه‌ی «بی‌بی و باجی» توسط کفاش‌زاده با نگاهی به شیوه‌ی ثبت عروسک در میراث فرهنگی از دیگر بخش‌های نخستین‌ نشست هم‌اندیشی طراحان عروسک‌های ایرانی بود.
در بخش پایانی نیز برخی از عروسک‌سازان به صورت داوطلبانه دغدغه‌های خودشان در این حوزه را مطرح کردند.
نبود رشته‌ی عروسک‌سازی در دانشگاه‌ها و دوره‌ی آموزشی مناسب، حقوق مولف، ضرورت تقسیم‌بندی تخصصی کارهایی که در زمینه‌ی عروسک‌سازی انجام می‌شود، آموزش تکنیک‌ها و دانش عروسک‌سازی، عدم وجود منابع و مراجع تئوری و عملی و ضرورت وجود مدیریت و ایجاد استراتژی کلان برای تامین مواد لازم عروسک‌سازی از جمله موضوع‌هایی بودند که از سوی عروسک‌سازان مطرح شد.
در پایان نشست نیز هم‌اندیشی برای تشکیل انجمن و انتخاب هیات موسس آن صورت گرفت.
 عروسک سازان نشست 
[]
محسن حموله مدیرکل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای

محسن حموله، مدیرکل مرکز سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای در نخستین نشست هم‌اندیشی طراحان عروسک‌های ایرانی با تاکید بر نقش غیرقابل انکار عروسک‌ها در انتقال فرهنگ هر اجتماعی، عروسک‌ها را رسانه‌هایی نامید که می‌توانند پیام‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و تاریخی هر قوم و ملتی را منتقل کنند.

به گزارش اداره روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون؛ نخستین نشست هم‌اندیشی طراحان عروسک‌های ایرانی با حضور جمعی از عروسک‌سازان و دست‌اندرکاران این حوزه ظهر روز 29 بهمن در سالن کنفرانس شماره یک مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

مدیرکل مرکز سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای طی سخنانی در این نشست گفت: در فرهنگ لغت فارسی، کلمه‌ی بازی برابر با سرگرمی، مشغولیت، تفریح، کار و ورزش آمده است؛ اما زیست‌شناسان، روان‌شناسان، جامعه‌شناسان و هنرمندان درباره‌ی بازی، نظرها، تعاریف و برداشت‌های دیگری ارایه می‌دهند.

به گفته‌ی حموله زیست‌شناسان بر این باور هستند که علاقه‌ی انسان به بازی ریشه در کنجکاوی او به کشف و شناخت محیط اطراف دارد. روان‌شناسان نیاز انسان به بازی را نتیجه‌ی وجود انرژی مازادی می‌دانند که وی در خود نهفته دارد و جایی باید به مصرف برساند. در دیدگاه جامعه‌شناسی نیز بازی وسیله‌ای برای تمرین آدمی در زندگی اجتماعی تلقی شده است. در نهایت، هنرمندان نیز بر این باورند که بازی، هنری ناشی از فرهنگ، آداب و سنن هر جامعه است.

حموله با تاکید بر این‌که به اذعان صاحب‌نظران، دوران کودکی مهم‌ترین بخش زندگی انسان است، ادامه داد: عروسک و اسباب‌بازی‌ها بخش جدایی‌ناپذیر دوران کودکی هستند که تاثیر عمیقی بر اندیشه و فرهنگ کودکان دارند. نقش عروسک‌ها در انتقال فرهنگ هر اجتماعی غیر قابل انکار است.

او عروسک‌ها را رسانه‌هایی نامید که می‌توانند پیام‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و تاریخی هر قوم و ملتی را منتقل کنند و اظهار داشت: در این میان، عروسک‌های محلی با یادآوری ارزش‌های بومی و خرده فرهنگ‌ها قادر هستند مخاطبان را با هویت بومی و منطقه‌ای آشنا کنند.

به گفته‌ی او از همین روی عروسک‌ها به عنوان سفیران فرهنگی، معرف پیشینه‌ی تاریخی، فرهنگی آداب و رسوم مردمان مناطق مختلف در هر نقطه از جهان هستند. با شناخت عروسک‌ها می‌توانیم مردمان را بهتر و دقیق‌تر بشناسیم و از این طریق، زمینه ایجاد دوستی و هم‌دلی را فراهم کنیم.

مدیرکل مرکز سرگرمی‌های سازنده ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع هنرمندانی که عروسک را به عنوان عرصه‌ی هنر و خلاقیت‌شان برگزیده‌اند، ابراز امیدواری کرد با تشکیل «انجمن طراحان عروسک‌های ایرانی» ساختاری توانمند در این حوزه ایجاد شود.

او گفت: گام برداشتن در جهت نشر فرهنگ از طریق عروسک و اسباب‌بازی بی‌تردید نیازمند زیرساخت‌هایی است. تشکیل انجمن، توسعه‌ی پژوهش در این حوزه، بهره‌مندی توامان از طرح‌های ملی، سنتی و بومی ایرانی با دانش فنی روز دنیا از جمله‌ی این زیرساخت‌ها است.

به باور حموله بازی‌ها به طور عام، دارای یک بار فرهنگی هستند که چه در عصر حاضر و چه در گذشته با هدف پرکردن اوقات فراغت انسان طراحی شده‌اند.

او با تاکید بر این‌که تمرین نقش بزرگسالی با کمک بازی یا اسباب‌بازی از سوی کودک از کارکردهای مهم بازی برای کودکان و محور مطالعه‌ی تصمیم‌سازان، برنامه‌ریزان، طراحان و حتی خانواده‌هاست، افزود: این امر عموما در بازی‌های گروهی و میدانی یا بازی با عروسک نمایان می‌شود.

مدیرکل مرکز سرگرمی‌های سازنده در بخش دیگر از سخنانش درباره‌ی بازی‌های گروهی توضیح داد: درباره‌ی این بازی‌ها تنوع و غنای فرهنگ عامه‌ی ایران، مرجع بسیار ارزشمندی است و با شناخت بازی‌های بومی، قبیله‌ای، محلی و سنتی ایرانی که علاوه بر بار فرهنگی از جذابیت و تنوع بالایی نیز برخوردار هستند، نه تنها می‌توان تاریخ و سنت‌های این مرز و بوم را به شکلی پویا و عمیق به نسل‌های آینده منتقل کرد؛ بلکه می‌توان از آن به عنوان بهانه‌ای برای گریز از عواقب اعتیاد به تکنولوژی و معنا و مفهوم بخشی دوباره به زندگی استفاده کرد.

او ادامه داد: به ویژه آن‌که در بسیاری از این نمونه بازی‌ها، قوانین ساده و اولیه‌ای از شکل بهینه‌ی اداره زندگی و هدایت آن آموزش داده و تمرین می‌شود. تا افراد را به مهارت‌های لازم برای رویارویی با موقعیت‌های دشوار زندگی مجهز کند.

به گفته‌ی رییس دبیرخانه‌ی شورای نظارت بر اسباب‌بازی احترام به دیگران، درک مفهومی و عملی رقابت سالم، دست‌یابی به مهارت پذیرش شکست، کار گروهی، همکاری و هم‌یاری با دیگران برای رسیدن به یک هدف مشترک، ایثار و فداکاری، تلاش جسمی و فکری، اهمیت راستی و صداقت و... از جمله آموزش‌هایی است که بازی‌های سنتی وقومی ایران به کودکان و نوجوانان ما ارایه می‌دهند.

او تاکید کرد: برهمین اساس ایجاد شرایط احیای آن در مدارس، مراکز پیش‌دبستانی، مراکز فرهنگی هنری کانون، پارک‌ها، مجتمع‌های بزرگ مسکونی و... به عنوان یک حرکت  فرهنگی اجتماعی بزرگ و سازنده باید مورد اهتمام قرار گیرد.

حموله یادآور شد: نکته‌ی اساسی در این حرکت، بهره‌گیری از ظرفیت‌های این بازی‌ها در تولید اسباب‌بازی و یکی از اولویت‌های ما در حوزه‌ی فرهنگی همین است.

او با تاکید بر این‌که تعلل و فرصت‌سوزی در این زمینه قابل جبران نیست، اظهار داشت: بررسی و نتیجه‌گیری از این موضوع که در بازار جهانی اقتصاد فرهنگی در حوزه‌ی اسباب‌بازی بین ظرفیت‌های ما و جایگاه ما چه تناسبی وجود دارد، کار دشواری نیست؛ البته ورود جدی به این عرصه، پیش نیازهایی دارد که در فرصتی مناسب‌تر به آن باید بپردازیم.

مدیرکل مرکز سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای در ادامه و درباره‌ی عروسک گفت: شناخت ارتباط حیاتی، پیچیده و چند وجهی کودک و عروسک در واقع کلید ورود به دنیای کودک است که در این میان، وجه سرگرمی این ارتباط شاید کم اهمیت‌ترین باشد.

او توضیح داد: کودک در رابطه با عروسک افزون بر تمرین نقش‌های مختلف بزرگ‌سالی به ارتباط کلامی، رابطه عاطفی، و... می‌پردازد. شناخت این رابطه ما را به افکار، رویاها و مطالبات کودک آگاه می‌کند. به‌علاوه می‌تواند در آموزش غیر مستقیم به کودکان کمک کند و نیز در بهبود و تقویت بهداشت روانی، ارتقا مهارت‌های فردی، بینش و خلاقیت کودکان تاثیرگذار و سازنده باشد.

حموله با تاکید بر این موضوع که مسلما چنان‌چه این مساله بدون شناخت و نظارت صحیح مدیریت فرهنگی کشور صورت گیرد، می‌تواند تبعات ناخوشایندی داشته باشد و ناهنجاری‌ها و تاثیرات سوء فرهنگی در شخصیت آینده کودکان پی‌ریزی کند، این معضل را بیشتر ناشی از محصولات جنبی مرتبط با عروسک دانست.

او به نقش عروسک‌بازی در رشد و تکامل کلامی کودک اشاره کرد که امری کاملا درخور توجه‌ است و توضیح داد: کودک در ارتباط با عروسک، دوست دارد موقعیت خود را بیان کند و دنیای اطراف خود را تعریف کند. تعریف او از دنیا، تصویرهایی است که از پدر، مادر، برادر و خواهر، خانه و کوچه‌های اطراف خانه‌ی خود دارد. اگر پدر و مادر در برخورد با او بی‌میلی کنند یا برعکس، رفتار مناسبی داشته باشند، کودک این رفتارها را برای عروسکش بازگو می‌کند و همین تعریف کردن سبب آرامش و تخلیه روانی کودک می‌شود و در نهایت باعث تجلی و بروز برخی از بیانات و گفته‌های ناب و ارزشمند در ذهن کودک می‌شود.

حموله ادامه داد: بنابراین رفتار کودک با عروسک، در پیشرفت و تکامل کلامی کودک تاثیرگذار است. به شرط آن‌که ما رفتار و گفتار کودک را به هنگام گفت‌وگو با عروسک جدی بگیریم.

او میل به داشتن هم صحبت را یکی از نیازهای اساسی برشمرد که باعث گرایش کودک به عروسک می‌شود و اظهار داشت: عروسک برای کودک یک شخص محسوب می‌شود و با او رابطه‌ی اجتماعی برقرار می‌کند و کودک با توجه به مسوولیت خود در مسیر مسوولیت‌پذیری و خلاقیت اجتماعی، قرار می‌گیرد.

حموله در بخش پایانی سخنانش برخی از وظایف شورای نظارت بر اسباب‌بازی را برای تعامل و همکاری بیشتر با عروسک‌سازان و حاضران در این هم‌اندیشی مطرح کرد.

او همچنین اشاره‌ای به اهداف برگزاری نخستین هم‌اندیشی طراحان عروسک ایرانی داشت.

به گفته‌ی حموله معرفی و شناساندن بخشی از توانمندی‌های طراحان عروسک‌های ایرانی به مخاطبان و رسانه‌های گروهی، ایجاد فرصت و انگیزه‌بخشی برای تولیدکنندگان اسباب‌بازی تا در سال آینده برای تولید عروسک‌های ایرانی اهتمام بیشتری داشته باشند، پر رنگ کردن نقش و تاثیر عروسک در شکل‌گیری شخصیت کودک و تعامل مناسب میان کودک و خانواده، توجه به مطالبات و مشکلات موجود بر سر راه طراحان عروسک ایرانی و پی‌گیری این درخواست‌ها و کمک به رفع موانع و مشکلات در حد توان و وظایف شورای نظارت، اطلاع‌رسانی و آگاه کردن طراحان عروسک از نحوه ثبت تولیدات عروسکی در شورای نظارت بر اسباب‌بازی و در نظر گرفتن تخفیف ویژه برای حاضران در نشست هم‌اندیشی و بسترسازی مناسب برای توجه بیشتر به عروسک که مهم‌ترین اسباب‌بازی کودک است و از نظر فروش و واردات نیز حجم قابل توجهی را به خود اختصاص داده است، از جمله اهداف برپایی این نشست است.

 عروسک سازان 
[]
نشست هم‌اندیشی عروسک‌سازان ایرانی

با حضور بیش از ۶۰ عروسک‌ساز از سراسر ایران، نخستین نشست هم‌اندیشی عروسک‌سازان ایرانی برگزار می‌شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، با همکاری شورای نظارت بر اسباب‌بازی نشستی با حضور فعالان عرصه‌ی عروسک‌سازی روز دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد.

بر این اساس، ضرورت و فواید تشکیل انجمن عروسک‌سازان یکی از مهم‌ترین مباحثی خواهد بود که در این نشست به نقد و بررسی گذاشته خواهد شد.

معرفی عروسک‌سازان ایرانی و ظرفیت‌های این صنعت، بررسی مشکلات عروسک‌سازان در تولید و پخش محصولات، بررسی و هماهنگی با شورای نظارت بر اسباب‌بازی برای ثبت عروسک‌ها، هماهنگی جهت تشکیل و راه‌اندازی نمایشگاه عروسک‌های ایرانی، چگونگی آشنایی طراحان با تولید کنندگان اسباب‌بازی بخشی از موضوع‌هایی است که از سوی کارشناسان در این جلسه به بحث و تبادل نظر گذاشته خواهد شد.

این برنامه از ساعت ۱۴ تا ۱۷ در سالن کنفرانس شماره ۱ مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب تهران برگزار می‌شود و حضور علاقه‌مندان در آن آزاد است.

گفتنی است به منظور حمایت از تولید عروسک‌های ایرانی، ۴۰ درصد تخفیف از سوی شورای نظارت بر اسباب‌بازی به طراحانی که در این نشست شرکت کنند، تعلق می‌گیرد

صفحه:   تعداد كل ركوردها : 219  تعداد ركورد در صفحه:
صفحه اصلي ارتباط با ما در باره ما نقشه سايت